Site icon Tu Świnoujście

#Morska75 – to już 75 lat szkolnictwa morskiego w regionie.

#Morska75 – to już 75 lat szkolnictwa morskiego w regionie.

Akademia Morska Szczecin#Morska75 – to już 75 lat szkolnictwa morskiego w regionie.

Przed nami trzy jubileuszowe dni – świętujemy 75-lecie szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. 30 i 31 maja oraz 1 czerwca2022 r. – odbędzie się cała seria wydarzeń, którymi społeczność akademicka i morska naszego miasta uczci tę istotną rocznicę.

Apel pamięci pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, uroczysta gala rocznicowa w Teatrze Współczesnym, musztra paradna kompanii honorowej wraz z orkiestrą wojskową, spotkania z zaproszonymi gośćmi na temat rozwoju uczelni, a także – pierwszy w historii szczecińskiej uczelni morskiej tytuł Doctora honoris causa, który przypadł prof. Aleksandrowi Walczakowi.
#Morska75 – to już 75 lat szkolnictwa morskiego w regionie.Zapraszamy również na dwie wystawy – 31 maja na Wałach Chrobrego będzie można podziwiać niepublikowane wcześniej fotografie z historii szczecińskich szkół morskich (od 1 czerwca wystawa będzie dostępna w holu głównym budynku Akademii Morskiej).
Od 1 czerwca zaś w Bibliotece Głównej AMS – Pobożnego 11, 5 piętro – będzie otwarta wystawa dokumentująca dorobek Doctora honoris causa Akademii Morskiej – prof. Aleksandra Walczaka.

SPONSORZY

#Morska75 – to już 75 lat szkolnictwa morskiego w regionie.

Obchody jubileuszu zostały objęte patronatami: Ministerstwa Infrastruktury, Wojewody Zachodniopomorskiego, Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Partnerem wydarzeń jest Polferries Polska Żegluga Bałtycka S.A., sponsorzy: Calbud, Simple, Port Szczecin-Świnoujście, Unity Line, SEC, Enea Operator, TeNet, Mentor.

Patroni medialni: TVP Szczecin, „Obserwator Morski”, GospodarkaMorska.pl, PortalMorski.pl.

Historia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim zaczęła się w 1947 roku

Przeniesiono wtedy do Szczecina Wydział Nawigacyjny z Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Przez kolejne lata szczecińska PSM ulegała licznym przekształceniom, zmieniała nazwy oraz uzyskała nową lokalizację przy Wałach Chrobrego (1962).

#Morska75 – to już 75 lat szkolnictwa morskiego w regionie.
Absolwenci szczecińskich szkół morskich z powodzeniem znajdowali zatrudnienie na trawlerach w przedsiębiorstwach połowowych i na statkach floty handlowej.

Szczególnie rybołówstwo dalekomorskie przeżywało niesamowicie dynamiczny rozkwit, a szczecińscy absolwenci obecni byli na najodleglejszych łowiskach świata, odkrywali niepoznane do tej pory akweny połowowe, stając się niekwestionowanymi specjalistami w swoim fachu.

W toku kolejnych przekształceń organizacyjnych utworzono w 1968 r. Wyższą Szkołę Morską z dwoma wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. WSM miała już pełny status szkoły wyższej, oferując absolwentom, oprócz fachowej wiedzy i cennych umiejętności, dylom ukończenia studiów wyższych.

Gruntowne wykształcenie techniczne, znakomite przygotowanie pod kątem praktyki, stały u podstaw międzynarodowej renomy absolwentów szczecińskiej WSM.

W 1998 roku Uczelnia pozyskała nowoczesny statek szkolno-badawczy m/s Nawigator XXI, na którym odbywają praktyki studenci kierunków „pływających”.

W 2002 roku w Wyższej Szkole Morskiej został powołany Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu. W związku z rozszerzeniem oferty edukacyjnej, rozbudową infrastruktury i powiększeniem kadry akademickiej,

Wyższa Szkoła Morska uzyskała w roku 2004 podwyższenie statusu uczelni i zmieniła nazwę na Akademia Morska w Szczecinie.

W ramach Akademii powstały dwa koleje wydziały: Informatyki i Telekomunikacji oraz Mechatroniki i Elektrotechniki, wyznaczając obecny trend w rozwoju tej uczelni, która zdecydowanie zwróciła się w kierunku najnowocześniejszych technologii.

1 września 2022 roku dokona się kolejny awans w rozwoju morskiego szkolnictwa na Pomorzu Zachodnim

Akademia ulegnie przekształceniu w Politechnikę Morską – uczelnię o wyraźnie technicznym charakterze działalności naukowo-badawczej i edukacyjnej.

Galeria archiwalnych zdjęć szczecińskich szkół morskich

Weronika Gocłowska

Rzecznik prasowy

Exit mobile version