Site icon Tu Świnoujście

16. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie

16. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie.

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logo16. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie.

13 Muz, pl. Żołnierza Polskiego 2

W Domu Kultury „13 Muz” w ramach Europejskiej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić trzy galerie, w tym jedną dla najmłodszych odbiorców sztuki:

– Galeria Foyer: „Malarstwo uczniów klas III” Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie / Wystawa czynna w godz. 18.00–23.00. – Galeria Jedna Druga: Łukasz Surowiec – Wszystko czego Ci trzeba / Wystawa czynna w godz. 18.00–23.00.

– Galeria Tworzę się: „Emocje na miarę!” / Wystawa czynna w godz. 18.00–20.30. W Galerii Tworzę się odbędą się także oprowadzania po wystawie: 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00.

Wstęp na wszystkie wystawy: bezpłatny.

Szczegółowe opisy poszczególnych wystaw znajdują się w programie oraz na naszej stronie internetowej: 13muz.eu Prosimy o zapoznanie się z regulaminem przed wzięciem udziału w wydarzeniu. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Galeria Jedna Druga: Łukasz Surowiec – Wszystko czego Ci trzeba, „W obliczu wojny nie da się robić sztuki, którą wymyśliło się wcześniej”.

Łukasz Surowiec – polski artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, scenograf, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Jego twórczość przyjmuje formę metody umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki.

Prace Surowca prezentowane były na indywidualnych ekspozycjach, m.in. Umierać się nikt nie boi w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2014), Poczekalnia w CSW Znaki Czasu (2014), Dziady w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2013), Szwedzkie gołębie w Kalmar Konstmuseum w Kalmarze (2012) czy Nice to Meet You w Art Agenda Nova w Krakowie oraz wielokrotnie na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. Celebration w Kyoto Art Center (2018), Procedures for the head/Polish Art Today w Kunsthalle Bratislava (2015), Critical Juncture podczas Kochi Muziris Biennale w Indiach (2014), East + Europe – Eastern European Contemporary Art Exhibition w City Hall Exhibition Hall w Hong Kongu (2013), Air de Pologne w De Garage w Mechelen w Belgii (2012) czy podczas 7 Berlin Biennale w Kunst Werke w Berlinie (2012). W 2017 roku był nominowany do Paszportów Polityki oraz do nagrody Deutsche Banku – Spojrzenia, gdzie został uhonorowany nagrodą publiczności.

Kurator: Monika Szpener

Galeria Foyer: „Malarstwo uczniów klas III” Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie

Są to prace malarskie wykonane w bieżącym roku szkolnym w ramach przygotowań do Makroregionalnego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej. Uczestnicy wystawy kandydowali do reprezentacji szkoły z rysunku, malarstwa i rzeźby. W Galerii Foyer Domu Kultury „13 Muz” przedstawiamy część efektów prac malarskich wykonanych w ramach przygotowań do tej imprezy.

Galeria Tworzę się: „Emocje na miarę!”

Co to są te emocje? Jak wyglądają i gdzie mieszkają? Czy wydają jakieś dźwięki? Wiemy na pewno, że wszystkie są w nas. Ba! Wszystkie są tak samo ważne. Tylko jak je rozpoznać? I jak one się tam wszystkie mieszczą? Jedne emocje przylatują i odlatują jak balonik, inne zostają z nami na dłużej, choć wcale tego nie chcemy, a jeszcze inne znikają tak szybko, jak ulubione lody.

W galerii Tworzę się będzie można przyjrzeć im się z bliska! Zaproszeni do projektu artyści przygotowali instalacje artystyczne oraz pokoje emocji, a młodzi laureaci konkursu „Emocje na miarę!” zaprojektowali ich mieszkańców. Jest pokój smuteczków i pokój strachu, ale również zdziwienie, spokój, radość czy złość.

Udaj się w podróż do świata uczuć i różnych nastrojów, rozpoznaj je i ponazywaj, wybierz swoją ulubioną ścieżkę i podziel się z nami tym co przeżyłeś/przeżyłaś. Będzie ekscytująco, radośnie, ciekawie, ale też szaro, czarno i trochę strasznie. Bez obaw. Jak mawia bohater książki Piaskowy Wilk, ciemność jest taka, jak ją sobie wymyślisz.

Zwiedzający wystawę otrzymają przygotowaną wcześniej mapkę, aby badać pomieszczenia i korytarze wszystkimi zmysłami, nadawać im odpowiednie nazwy, rozmawiać o swoich odczuciach, a także dzielić emocje na przyjemne i te bardziej kłopotliwe. Podczas wystawy spróbujemy wypracować sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami (pudło rozwiązań) oraz dzielenia się tymi pozytywnymi (skrzynia radości).

Pamiętajcie, wszystkie emocje są ważne i wszystkim należy poświęcić czas. Sprawdź z nami jak, i co czujesz, które emocje wybierasz na dłużej, a które tylko na chwilę.

Wystawa to rozszerzenie idei konkursu „Emocje na miarę!” zrealizowanego na przełomie kwietnia i maja w galerii Tworzę się, mającego na celu zwizualizowanie wybranych emocji przez dzieci i młodzież. Z wyłonionych prac powstała seria plakatów oraz maskotki i obiekty przestrzenne.

Wiek: 5+

Kurator projektu: Paulina Ratajczak

Artyści: Zofia Kiciński, Dominika Wyrobek, Joanna Bronisławska, Karolina Mełnicka, Karolina Gołębiowska, Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

Współpraca: Marek Mierzejewski, Oskar Ejsmont, Tomasz Gacek, Stowarzyszenie Officyna

Konsultacje psychologiczne: Marzena Zięba

Projekty maskotek: Pola Iwańska (4 l.),Tomasz Tkacz (4 l.), Laura Szyłow (7 l.) Maja Iwańska (7 l.), Hanna Awiżen (10 l.) Michalina Lewna Filip Gacek (11 l.), Mikołaj Dziejko (9 l.) Weronika Wróblewska (11 l.)

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.

Partnerzy: Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenie KAMERA, Fika, CWOP Sektor 3, Kamera Jazda, Akademia Sztuki w Szczecinie, Szkoła Podstawowa TAK

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wSzczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Galeria 111

  1. Żołnierza Polskiego 11/1
    Godziny otwarcia 16.00–21.00

Jako Galeria 111 opracowaliśmy i wydaliśmy 10 grafik z cyklu „Szczecin – Port i Rzeka” na podstawie obrazów autorstwa szczecińskiego artysty Macieja Woltmana. Prace zostały wydane w bardzo ciekawej technice graficznej – giclée. Ich nakład jest limitowany, a zgodność grafik z oryginałem potwierdza specjalny certyfikat z hologramem oraz sygnaturą twórcy.

Możemy obserwować renesans zainteresowania ideą miasta związanego nierozerwalnie z rzeką i z portem. Szczecin wraca do swoich korzeni, czyli do wizerunku, który wciąż funkcjonuje w pamięci i w doświadczeniu jego mieszkańców, w tym również – w twórczości (lokalnych) artystów.Jest to powrót do twórczych tradycji sięgających w istocie czasów niemieckich, pruskich i dalej – do okresu Gryfitów oraz, wcześniej, Słowian. Tylko w ostatnich stuleciach nadodrzański Szczecin portretowali twórcy tacy jak Hans Hartig, Eugen Dekkert, Fritz Modrow. Uznaje się ich dziś za miejskich i marynistycznych klasyków, ale znaleźli przecież po wielu latach godnych następców. Chcemy odnowić i ożywić cenną tradycję szczecińskiego malarstwa (marynistycznego). Kolejne wydawane przez nas teczki zawierają limitowane serie malarskie i graficzne przygotowane w technice giclée. Przedstawiają współczesne miasto sportretowane przez (lokalnych) twórców – miasto przetworzone przez ich doświadczenie i biografię, ale także miasto osadzone w artystycznej historii Odry i Zalewu Szczecińskiego.

_____________________________________________________________________

Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego

Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US

Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych US

  1. Mickiewicza 16a

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów serdecznie zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw. Nasi goście będą mieli wyśmienitą okazję by zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości.

Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji śp. Beaty Zielińskiej, znanej szczecińskiej kolekcjonerki. A jest co zobaczyć! Podziwiać będzie można m.in. przepiękne agaty, jaspisy, kalcyty oraz wiele innych mineralnych cudów natury.

Ponadto będzie można zapoznać się z historią geologiczną regionu Morza Bałtyckiego, czy też zobaczyć słynne kule szczecińskie i dowiedzieć się, kiedy i w jakim środowisku powstawały oraz dlaczego noszą taka nazwę.

Jeśli zastanawiacie się gdzie pojechać na wakacje to decyzję tę będziecie mogli podjąć po obejrzeniu wystawy Życie mórz i oceanów. Kto wie, może różnokształtne i niesamowicie kolorowe muszle ślimaków tropikalnych szepną Wam do ucha, gdzie znajduje się najpiękniejsza i najdogodniejsza plaża do wypoczynku?

Zwiedzającym udostępnione będą również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. W ofercie jest także możliwość obejrzenia pod binokularami próbek piasków plażowych oraz pustynnych niemal z całego globu ziemskiego.

Za pośrednictwem mikroskopu biologicznego oraz mikroskopu polaryzacyjnego, będzie można także podglądnąć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych.

Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do sali projekcyjnej na pokazy filmowe.

Wystawy Muzeum Geologicznego US będzie można zwiedzać w godzinach 18.00–22.00.

_____________________________________________________________________

Open Gallery Monika Krupowicz, Koński Kierat 17/1

Ona widzi to, czego On nie dostrzega / finisaż

Artystki: Agata Nowosielska, Halina Nowicka, Mariola Landowska, Agata Przyżycka, Anna Reinert, Kaja Solecka, Marta Wawrzynowicz, Katarzyna Zwolińska

W sztuce zawsze odbija się duch epoki. Widać w niej także zmiany postępujące w świadomości człowieka każdego czasu. Jego niepokoje, pragnienia, oczekiwania, duchowy i intelektualny rozwój. Idziemy po drodze, która – jak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński – pędzi z nami bez wytchnienia. W takiej sytuacji łatwo coś przeoczyć, patrzeć, ale nie dostrzegać, widzieć, ale nie rozumieć. Proponujemy zwrócić się do sztuki, bo Ona widzi to, czego człowiek nie dostrzega. Zapraszamy do Open Gallery w godz. 18.00–22.00 na wystawę malarstwa uznanych artystek reprezentujących różne nurty sztuki współczesnej.

_____________________________________________________________________

Teatr Współczesny w Szczecinie, Wały Chrobrego 3

Wyjątkowa propozycja przygotowana przez Teatr Współczesny w ramach tegorocznej Nocy Muzeów. Po spektaklu SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy zapraszamy na oprowadzanie z autorem scenografii, Danielem Rycharskim. Główna części scenografii spektaklu powstała z materiałów pozyskanych od rolników z kilku mazowieckich oraz zachodniopomorskich wsi, a w pracach nad jej elementami udział wzięło stowarzyszenie osób LGBT+ Lambda Szczecin oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno. Obiekty rolnicze, setki ręcznie wykonanych, krepinowych kwiatów czy dożynkowe postaci chłopa i baby to tylko niektóre elementy scenerii, o powstaniu których opowie Rycharski.

Daniel Rycharski (ur. 1986) – artysta, aktywista, twórca obiektów i działań w przestrzeni publicznej, wykładowca związany z Akademią Sztuki w Szczecinie. Laureat Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne za rok 2016. Związany artystycznie z Kurówkiem i regionem sierpeckim, gdzie rozwija autorskie strategie współpracy z lokalną społecznością. Swoją praktykę artystyczną postrzega jako rodzaj aktywizmu na rzecz osób LGBT oraz refleksję nad współczesną formą duchowości i religijności. Jego wystawa indywidualna Strachy stała się jedną z najważniejszych wypowiedzi artystycznych ostatnich lat.

Zapisy (tylko dla osób z biletem na sobotni spektakl) telefoniczne lub mailowo: 91 489 23 23 / bow@wspolczesny.szczecin.pl. Liczba miejsc: 20

Szkoły Artystyczne TOP-ART – Galeria FOTART

Szczecin, ul. Wyszyńskiego 14 (oficyna II piętro)

Godziny: sobota: wernisaż: 18.30–22.00, niedziela: 12.00–16.00

Elias Tobares, Onírico

Prezentacja rysunków, malarstwa i instalacji w otwartej pracowni Eliasa Tobaresa, argentyńskiego artysty, od 8 lat związanego ze Szczecinem.

Wszystkie prace powstały w Szczecinie na przestrzeni ostatnich 4 lat. _____________________________________________________________________

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ul. Korsarzy 34

Podróż do przeszłości

Wizyta w Zamku przeniesie widzów w świat dawnego Pomorza – z najsłynniejszą szczecińską czarownicą Sydonią von Borck, rycerzami, legendami, obrzędami, najznamienitszymi książęcymi dworzanami oraz rzemieślnikami.

Od godziny 18.00 do 24.00 będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych i czasowych. Dostępne będą: Cela Czarownic, Zbrojownia, Szczecińskie historie prawdziwe i zmyślone, Gabinet Lubinusa, Rajskie Owoce, Na pańskich stołach i w kredensach, Kabinet 2.0. Czynny będzie sklepik muzealny z zamkowymi wydawnictwami (dostępnymi w okazyjnych cenach). O każdej pełnej godzinie pojawią się także rajskie jabłuszka biblijnego węża.

Między godziną 18.00 a 20.00 oraz 22.00 a 24.00 można będzie wykonać pamiątkowe historyczne selfie, w trzech postaciach – dworskiej, rycerskiej i magicznej.

Od godziny 18.00 do 21.00 bezpłatnie udostępniona zostanie także najwyższa zamkowa galeria – na wieży kościoła zamkowego.

_______________________________________________________________________

ArtGalle galeria sztuki współczesnej
ul. Śląska 53
18.00–22.00

Jedną z najcenniejszych wartości sztuki jest jej moc przenoszenia odbiorcy w mentalnie innywymiar. Mam nadzieję, że dzięki wystawie malarstwa Małgorzaty Lazarek Myśli Zapętlone będziecie mieli Państwo okazję choć na moment oderwać się od codzienności, zanurzyć wzrok i tytułowo »zapętlić myśli« wokół prezentowanych obrazów. Ich wielopłaszczyznowość objawia się nie tylko w samej formie, przenikających się warstwach rysunku i malarstwa, ale również w bogatej treści, pozbawionej ustanowionych symboli, dzięki czemu pole interpretacji każdego z dzieł jest obszerne i zależne od indywidualnych doświadczeń widza.

Jolanta Szczepańska-Andrzejewska, ArtGalle

Jestem typem umiarkowanego, sentymentalnego zbieracza. Zbieram na pamiątkę, zbieram bo urzeka, zbieram bo mi się kojarzy dobrze. Ten stan ma także przełożenie na moją twórczość – zlepiam emocje, wspomnienia, zdarzenia – zapętlam myśli. Nie chodzi o to, że mam za dużo przedmiotów, że maluję różne luźno zebrane rzeczy, ale o to, że są one intymnym zapisem czasu minionego – emocji które były. To archiwum pamięci, które bezustannie przetwarzam i przelewam na płótno lub papier. Przenikające się wspomnienia to ważny element mojej twórczości, którą charakteryzuje estetyka pozornego chaosu.

Małgorzata Lazarek, artystka

_______________________________________________________________________

Trafostacja Sztuki w Szczecinie
ul . Świętego Ducha 4

11.00–24.00

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jest na co dzień otwarta dla publiczności najdłużej spośród wystawienniczych instytucji w mieście: w piątki i soboty do 21.00, a w pozostałe dni tygodnia do 19.00. Stali bywalcy wiedzą, że wydarzenia w TRAFO czasami przeciągają się do późnej nocy bez specjalnej okazji czy święta. Powodami do spotkań są sztuka i publiczność. Na Noc Muzeów patrzymy więc z przymrużeniem oka, jako na ludyczną atrakcję. Sugerujemy doświadczanie sztuki każdego dnia. W końcu najlepiej oglądać ją samemu, a nie grupowo, tak jak ogląda się film czy czyta książkę. Podczas Nocy Muzeów jesteśmy jak zwykle otwarci dla publiczności do północy. Przybywajcie!

Aktualnie możecie zobaczyć u nas międzynarodową wystawę Pierwsze miejsce w tabeli?. Ekspozycja, prezentowana w przestrzeni całego budynku, podejmuje temat futbolu i jego społeczno-kulturowych.

Nie przegapcie Witryn Pokojowych na fasadzie budynku sąsiadującego z TRAFO. Można w nich oglądać zdjęcia z wtargnięcia aktywistek Pussy Riot na stadion w Moskwie podczas Finału Mistrzostw Świata FIFA Russia 2018.

Zapraszamy do TRAFO Books & Coffee – naszej księgarnio-kawiarni z ambitnymi książkami o sztuce i filozofii. Znajdziecie tam również dobrą kawę, przekąski, zimne piwo i niezłe wino, które można skonsumować w klimatycznym ogródku przed budynkiem.

Poza TRAFO możecie dodatkowo zobaczyć nasze wystawy:

Natalia Romik Kryjówki. Architektura przetrwania – do 17 lipca w warszawskiej Zachęcie, a od 4 sierpnia do 6 listopada w TRAFO.

Dlaczegóżby ludzie nie mieli pokazywać kilku profilów jednocześnie? – do 21 maja w Galerii Poziom 4 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

_______________________________________________________________________

Morskie Centrum Nauk
ul. Tadeusza Apolinarego Wendy 10

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów nasz obiekt rozświetli iluminacja, której czas emisji zostanie specjalnie przedłużony do północy. Jednocześnie od godziny 21.00 do 24.00 będzie można zwiedzać obiekt. W związku z tym, że budynek jest terenem budowy, uczestników będą obowiązywały specjalne zasady bezpieczeństwa. Korzystając z okazji, że uczestnicy będą musieli nosić kaski proponujemy, by przynieśli swoje latarki czołówki, które umieszczą na kaskach.

Nasi przewodnicy – specjaliści MCN opowiedzą, co będzie się mieściło w poszczególnych pomieszczeniach. Trasa zwiedzania obejmie między innymi miejsca, w których zainstalowana będzie wystawa stała, składająca się z ponad 200 eksponatów interaktywnych, planetarium, pomieszczenia pracowni naukowo-edukacyjnych oraz wejście na najwyższy poziom budynku – taras, skąd podziwiać można nocną panoramę Szczecina, Wały Chrobrego, marinę i port.

Zwiedzanie MCN odbywać się będzie w grupach dziesięcioosobowych zgodnie z regulaminem zwiedzania zatwierdzonym przez firmę ERBUD, przepisami BHP (kaski ochronne, kamizelki). Budynek MCN mogą odwiedzić osoby pełnoletnie, które wyślą zgłoszenie na maila: biuro@centrumnauki.eu wraz z informacją, w jakich godzinach chcą zwiedzać Centrum (od godz. 21.00 do 23.00). Zgłoszenia przyjmowane będą do poniedziałku 11 maja (do godz. 15.00). Z powodów organizacyjnych ilość grup jest ograniczona, zatem o udziale w zwiedzaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

_______________________________________________________________________

Akademia Sztuki w Szczecinie

  1. Orła Białego 2
    18.00–23.00

Biotekton – Konstatacje | Tomasz Matusewicz

Galeria R+

Wystawa prezentuje autorską analizę i prezentację ewolucji projektu: Kinetycznej Struktury Światła – Biotektonu. Realizacja projektu odbyła się w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu 2021. Biotekton Matusewicza można formalnie określić jako kinetyczny witraż, ścianę mobilną albo scenograficzną kurtynę światła. Artysta swoją realizacją/interwencją spaja strukturę architektoniczną z jej użytkownikami: tancerzami, pracownikami teatru i widzami. Podczas wystawy prezentowany będzie również film pt.: ATOMY– Performans inaugurujący witraż „Biotekton” w Polskim Teatrze Tańca

Tomasz Matusewicz dr hab. prof. PP. – studiował malarstwo i rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Debiutował w 1993 r. na wystawie Nowe Pokolenie w Sztuce Polskiej. Idee poza Ideologią w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Doktorat w 2003 na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, ASP w Poznaniu. Habilitacja w 2013 na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, UAP w Poznaniu.

Od 2000 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych. Od 2015 r. prowadzi przedmiot Kody kulturowe w budownictwie dla doktorantów na Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska. Od 2019 r. Przewodniczący Komisji Urbanistyki, Planowania Przestrzennego i Architektury PAN Oddział w Poznaniu. Realizuje się w zakresie obiektów malarskich, malarstwa sztalugowego, architektury, w tym projektów wnętrz. Jest autorem instalacji, obiektów i rzeźb wpisanych w architekturę i otoczenie. Prowadzi również działania interaktywne z pogranicza scenografii i intermediów.

Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą.

Pokrzywnice / Nettlebrides | Liliana Zeic

Zona Sztuki Aktualnej

W poszukiwaniu bezpieczeństwa dla queerowego ciała Liliana Zeic sięga do świata roślin, które stają się przewodniczkami jej opowieści. Pokrzywy okazują się giętkim pełnym wdzięku ornamentem, mają chroniącą moc, ale też siłę emancypacji. Nie ma tu normatywności, wszystko znajduje swoją formę i słuszność, nawet jabłka na dębach. Narośle i skazy stają się symbolem przekuwania czegoś niechcianego w kluczowe.

W jej pracy z delikatnymi tkankami drewna, opracowywaniem ich powierzchni, w komponowaniu ze sobą drobnych, ale też kruchych elementów, jest dużo czułości. Podwójnej: dla dotykanej materii, ale też tej dla siebie samej. Rytmiczne, powtarzalne czynności koją, jak mantra. Znikają powidoki niełatwych wspomnień ze stolarni rodziców.

Zapachy politury i struktury fornirów Zeic odkrywa dla siebie i przekłada na kompozycje mówiące o intymności i wyzwoleniu przez radykalną bliskość. Buduje wizualny kodeks przetwarzania traumy poprzez oswajanie praktyk seksualnych, jakby układała zielnik.

Sięga też po włókno z pokrzywy, jest ono bardzo mocne, a jednocześnie delikatne. Ta dwuznaczność ziół o oczyszczających właściwościach, które traktowane są jak chwasty sięga aż baśni słowiańskich, gdzie seks pozamałżeński nazywano „skakaniem w pokrzywy”, a pozamałżeńskie dziecko „znajdą z pokrzyw”, urodzoną przez „pokrzywnicę”. Określenie to wcale jednak nie musiało oznaczać potępienia przez społeczność. Równie dobrze mogło wyrażać ukryte uznanie dla odwagi podejmowania ryzyka w imię instynktu, intuicji, wolności. Zeic przechwytuje to pojęcie stwarzając miejsce dla zachwytu nad tym, co nienormatywne i co na granicy/poza granicami społecznego przyzwolenia.

Liliana Zeic (dawniej Liliana Piskorska) – rocznik 1988, artystka wizualna, doktora sztuk pięknych, queerowa feministka.

W swojej praktyce artystycznej analizuje problematykę społeczną z perspektywy radykalnej wrażliwości, zajmuje się tematem queerowości i nieheteronormatywności oraz czerpie ze swoich doświadczeń wychowywania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pracuje z wideo, fotografią, obiektem oraz tekstem tworząc intermedialne i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych. Pod nazwiskiem Zeic tworzy od lutego 2020 roku.

Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie w 2017 roku. Laureatka nagrody publiczności: Spojrzenia 2019: Nagroda Deutsche Bank. Laureatka OP YOUNG 2020, w tym samym roku nominowana do nagrody WARTO. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Miejska Arsenał).

_______________________________________________________________________

Obiekt Kreatywny Tu Centrum.Szczecin
ul. Królowej Jadwigi 2
14.00–20.00

– Witryna – REWERS – Aleksandry Demianiuk (otwarcie o godzinie 18:30)

– Zwiedzanie Obiektu i Kolekcji Sztuki Jadwigi,

– Spotkanie z Twórcami – Napoje i Ciasta

– Scenografia typowego szczecińskiego warsztatu z mieszkaniem rzemieślnika oraz punkt informacyjny, dotyczący nadchodzącego TYGODNIA OTWARTEJ SZTUKI, który odbędzie się w dniach 23–29.05.2022.

_______________________________________________________________________

Muzeum Techniki i Komunikacji,
ul. Niemierzyńska 18a
18.00–24.00

Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zostanie pokazana kolekcja samochodów Stoewer. Muzeum Techniki i Komunikacji posiada osiem tych szczecińskich aut – najstarsze wyprodukowano w 1913, najmłodsze w 1939 r. Najstarszy Stoewer – C2 pochodzi z 1913 r.

Liczba gości, którzy mogą jednocześnie przebywać w muzeum, jest ograniczona ze względu na remont sal bocznych.

_______________________________________________________________________
Willa Lentza / Westival – Sztuka Architektury

Wystawy Westivalu – Sztuk Architektury w Willi Lentza
Aleja Wojska Polskiego 84

Wystawy czynne od 20.00 do 24.00

Po pandemicznej przerwie do Szczecina wraca Westival – Sztuka Architektury. Między 11 a 15 maja 2022 roku zaplanowano cykl festiwalowych wydarzeń – wystawy, wykłady, dyskusje prezentacje, projekcje filmowe oraz spacery. Mottem czternastej edycji Westivalu jest „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”, a jej kuratorem Piotr Śmierzewski, architekt (pracownia ANALOG) i wykładowca akademicki. Centralną przestrzenią będzie Willa Lentza. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Główna wystawa „Młoda Polska” będzie próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury i jednocześnie prezentacją młodych i już uznanych pracowni oraz architektów. Jej dopełnieniem będzie druga ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki – „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa, a także znakomita publikacja, opowiada o budynkach, przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wystawa zostanie uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1
18.00 – 24.00

MNS–CDP proponuje działania dodatkowe – warsztaty – w dwóch przestrzeniach: na pl. Solidarności i w sali edukacyjnej/magazynie otwartym.

Sala edukacyjna/magazyn otwarty:

W sali edukacyjnej zostaną przygotowane trzy stacje z różnymi zabawami i zadaniami, w których będą mogli wziąć udział rodzice z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Stacje: rozsypanka – sensoplastyka: możliwość wybrania sobie dwóch form zabawy ryżem i tapioką. Jedną będzie lepienie z ugotowanego (przestudzonego) kolorowego ryżu i tapioki. Drugą przesypywanie suchego kolorowego ryżu i tapioki przez różne sitka, miseczki pojemniki,

wyklejanka: wyklejanie wybranych rysunków kulkami z bibuły lub plasteliną. Opcją alternatywną będzie tworzenie figurek z plasteliny, modeliny,

stacja (budownicza): wspólne budować domu dla zabawek – zwierzątek.

Plac Solidarności:
Na pl. Solidarności zostaną przygotowane trzy stacje: malowanie twarzy uczestnikom zabawy, rysowanie kolorową kredą odpowiedzi na pytanie „Co to jest szczęście?”, wypełnianie kolorowanek kredkami przy stolikach.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych
ul. Staromłyńska 27
18.00 – 24.00

Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy Staromłyńskiej 27 wystąpi grupa miłośników kultury barokowej METRUM. Pokaz rozpocznie się o godzinie 19.00, zespół opowie o sobie, a następnie zatańczy trzy tańce barokowe. Następnie każdy będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska ich przepięknym strojom i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z członkami grupy.

METRUM, czyli Muzyka, Edukacja, Taniec, Rekonstrukcja, Ubiór, Marzenia. Miłośnicy kultury barokowej ze Szczecina.

Jesteśmy grupą przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – kultura XVIII wieku. Chcemy zarażać innych miłością do tych niezwykłych czasów, wspólnie organizować integracyjne stylowe wydarzenia oraz zachęcać do współpracy. Wśród nas są muzycy, tancerze, historycy, językoznawcy, miłośnicy sztuki, a także znawcy sztuki krawieckiej, szewskiej, fryzjerskiej oraz fotograficznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą powiększyć grono szczecińskich entuzjastów kultury epoki baroku.

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
18.00 – 24.00

Na parterze gmachu przy Wałach Chrobrego stanie stoisko Fundacji Cztery Łapy pod Lasem. Wolontariuszki Fundacji opowiedzą o jej działaniu i odpowiedzą na wszystkie pytania. Fundacja wystawi puszki, do których można będzie wrzucać datki na rzecz jej działalności. Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki.

Fundacja Cztery Łapy pod Lasem – pomoc kotom wolno żyjącym, adopcje, azyl dla kotów i zwierząt gospodarskich. W pięknym miejscu, w Wielgowie, kilka lat temu powstało przytulisko dla kotów wolno żyjących, które nie mają szans na dom. Wspólnie z rodziną i osobami o dobrym sercu Pani Magdalena Okoń nie szczędzi sił, aby podopieczni Fundacji byli zdrowi i mieli zapewnione bezpieczne schronienie.

Obecnie w azylu przebywa kilkadziesiąt kotów, w tym spora grupa tych, przywiezionych z Ukrainy oraz kilka psów, kóz, ptaków i innych.

Przytulisko powstało na terenie wydzierżawionym wraz ze starymi budynkami, które wyremontowała Pani Magda z mężem i przyjaciółmi Fundacji – osobami prywatnymi. Do tej pory powstały nowe budynki, ogrodzenie, a prace budowlane wciąż trwają, ponieważ azylek się rozrasta, tak, aby móc przyjąć jak najwięcej zwierząt w potrzebie.

Fundacja dba także o zwierzęta bezdomne z Prawobrzeża oraz wspomaga ubogich właścicieli czworonogów. Regularnie prowadzone są adopcje kotów, a Pani Magda robi wszystko, żeby jej przytulisko stało się kocim rajem dla każdego mruczka.

„Zrób sobie selfie z królem”

W 2017 roku do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiło 5 figur wielkości naturalnej, przedstawiających władcę lokalnego wodzostwa z Kamerunu wraz ze świtą. Figury poddane zostały konserwacji i pokazane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce”.

„Do czego służył ten przedmiot?” Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.

Prosimy przypatrzeć się prezentowanemu przedmiotowi i spróbować zgadnąć, jaką funkcję niegdyś on pełnił.
Propozycję prosimy napisać na karteczce i przykleić do tablicy.
Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie prosimy o napisanie z tyłu karteczki numeru telefonu.

Konkurs odbędzie się w godzinach 18.00–22.00

Wśród osób, które trafnie odgadną funkcję przedmiotu oraz wśród autorów najoryginalniejszej odpowiedzi rozlosujemy upominki.

Sala konferencyjna: godz. 18.00
Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego

godz. 18.00–21.00
Strefy edukacyjne dla dzieci na wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „W afrykańskiej wiosce”

godz. 20.00–21.00
Prezentacja filmu „Tajemnice Działu Konserwacji” zrealizowanego w ramach projektu „Konserwatorskie Niebo”.
Film przybliża funkcjonowanie Muzeum od strony, która dla zwiedzającego nie jest na co dzień dostępna. Na ekranizacji zaprezentowanych zostało pięć pracowni konserwatorskich: Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej, Pracownia Konserwacji Ceramiki Szkła i Kamienia, Pracownia Konserwacji Papieru, Pracownia Konserwacji Mebla i Broni oraz Pracownia Konserwacji Drewna i Metalu. W trakcie krótkiej filmowej wycieczki zobaczyć możemy, jak wyglądają poszczególne pracownie oraz kolejne etapy prac konserwatorskich. Relacja umożliwia również porównanie stanu obiektów trafiających do pracowni, z efektem końcowym prac konserwatorskich, widocznym na wystawach.

Od 21.00
Prezentacja ponad 100 fotografii wybranych z Archiwum Fotograficznego Działu Kultur Pozaeuropejskich. Fotografie wykonane zostały w latach 60. i 80. XX wieku w Ameryce Południowej, Afryce oraz w Nowej Gwinei przez uczestników wypraw indywidualnych oraz studenckich.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Staromłyńska 1
18.00 – 24.00

W Muzeum Sztuki Współczesnej przy ulicy Staromłyńskiej 1 udostępnimy dwie wystawy oraz umożliwimy spotkania z ich twórcami. W godzinach 19.00–21.00 na wystawie Portret córki – portret mamy dyżur kuratorski będą pełniły: Joanna Łozowska i Ela Blanka. Ela jest autorką filmu o mamie – Annie Paszkiewicz, a na wspólnej wystawie pokazuje swoje najnowsze prace.
W przestrzeni wystawy Nowe nieporządki obecni będą artyści, wykładowcy prowadzący pracownie na Akademii Sztuki w Szczecinie, oraz kuratorka wystawy – Marlena Chybowska-Butler, chętnie opowiedzą oni o wystawie i swoich projektach.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych
Gryfice, ul. Błonie 2

14 maja 2022 wystawa będzie czynna w godzinach 17.00–21.00.

16_EMN_2022

Daniel Źródlewski
rzecznik prasowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version