Site icon Tu Świnoujście

Muzeum Narodowe w Szczecinie. Debata w MNS-CDP: ​Polityka Sowietów wobec Polski – lekcja dla Ukrainy

Muzeum Narodowe w Szczecinie. Debata w MNS-CDP: ​Polityka Sowietów wobec Polski – lekcja dla Ukrainy.

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoMuzeum Narodowe w Szczecinie. Debata w MNS-CDP: ​Polityka Sowietów wobec Polski – lekcja dla Ukrainy.

Zapraszamy w czwartek, 7 kwietnia 2022 roku o godzinie 17.00 na prezentację nieznanych dokumentów, ujawniających kulisy relacji polsko-sowieckich podczas drugiej wojny światowej.

Pretekstem do debaty będzie ukazanie się dwutomowego dzieła „Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich 1939–1945” pod redakcją Łukasza Adamskiego, wiceszefa Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia.

Spotkanie z udziałem Łukasza Adamskiego i Magdaleny Semczyszyn ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się w sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). Wstęp wolny.

Prezentowana publikacja stanowi jedno z największych edycji źródeł do historii relacji polsko-sowieckich, pozyskanych przez redaktora tomu podczas kilkuletnich kwerend prowadzonych głównie w Instytucie Sikorskiego w Londynie, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Polityki Zagranicznej MSZ Rosji oraz w archiwach ukraińskich.

Nieznane, albo mało znane dokumenty, przybliżają stanowisko polskich władz na uchodźstwie wobec Sowietów, a także Kremla wobec Rzeczypospolitej Polskiej.

Lektura pism pozwala śledzić proces decyzyjny, poznać atmosferę i stan emocjonalny kluczowych graczy politycznych tamtego okresu, co miało wpływ na podejmowane przez nich działania.

Wiele z nich jest świadectwem i zapowiedzią konsekwentnej, imperialnej polityki Moskwy, której ostatnim przejawem jest agresja na Ukrainę.

Łukasz Adamski – historyk i politolog specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej oraz analizie ich bieżącej sytuacji politycznej. Od 2016 r. zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk, a potem koordynator programu ds. stosunków bilateralnych w Europie.

W 2014 r. sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie. Publikował w czasopismach naukowych oraz w opiniotwórczej prasie krajowej i zagranicznej.

Magdalena Semczyszyn – doktor historii, pracownica Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jej zainteresowania badawcze dotyczą mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-ukraińskich i polsko-żydowskich w XIX i XX w.

Stypendystka m.in. Center for Urban History of East Central Europe, European Holocaust Research Infrastructure i Forum Transregionale Studien.

Daniel Źródlewskirzecznik prasowyMuzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version