Akademia Morska w Szczecinie. Wsparcie na drodze do celu – coraz bliżej politechniki.
Ustawa o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie przyjęta przez Sejm RP.
Podniesienie rangi uczelni, prestiżowy status podkreślenie naszego związku ze studiami i naukami technicznymi – te motywacje przyświecały nam, gdy rozpoczęliśmy proces przekształcania Akademii w Politechnikę.
Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wielowymiarowe wsparcie, jakie uzyskaliśmy ze strony ministerstw i parlamentarzystów.
To moment, gdy chcemy podziękować i podkreślić pracę wielu zaangażowanych osób.
Dziękujemy ministrowi Edukacji i Nauki – Przemysławowi Czarnkowi, który od samego początku popierał naszą ideę i pomógł ją wdrożyć w życie.
Prace trwały w Ministerstwie Infrastruktury, kierowanym przez ministra Andrzeja Adamczyka, które jest naszym bezpośrednim zwierzchnikiem.
Dlatego dziękujemy zaangażowanym: sekretarzowi stanu Markowi Gróbarczykowi, podsekretarzowi stanu Grzegorzowi Witkowskiemu – za procedowanie ustawy w Komisjach Sejmowych i formalny nadzór nad projektem oraz dyrektorowi Departamentu Edukacji Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury – Januszowi Karpowi – za formalne i prawne przeprowadzenie całego procesu legislacyjnego.
Inicjatywa ustawodawcza została jednogłośnie poparta przez członków Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, którzy spotkali się z władzami uczelni w siedzibie Senatu RP 26 stycznia 2022 roku – co pozwoliło otworzyć kolejny etap prac i skierować ustawę do prac w parlamencie.
Dziękujemy Marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu za możliwość wspólnego spotkania oraz za wprowadzenie merytoryczne do dyskusji i jego osobistą rekomendację dla naszego projektu.
Dziękujemy posłom, którzy wnieśli projekt ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie:
Leszkowi Dobrzyńskiemu, Małgorzacie Golińskiej, Markowi Gróbarczykowi, Czesławowi Hokowi, Michałowi Jachowi, Katarzynie Kotuli, Radosławowi Lubczykowi, Arturowi Łąckiemu, Arkadiuszowi Marchewce, Grzegorzowi Napieralskiemu, Sławomirowi Nitrasowi, Małgorzacie Prokop-Paczkowskiej, Jarosławowi Rzepie, Arturowi Szałabawce, Pawłowi Szefernakerowi, Dariuszowi Wieczorkowi, Piotrowi Benedyktowi Zientarskiemu.
Szczególne podziękowania należą się posłowi Arkadiuszowi Marchewce, który przeprowadził ustawę przez prace w komisjach i jako poseł sprawozdawca rekomendował jej poparcie na Sejmie 9 marca.
Doceniamy wszystkie głosy i konstruktywne uwagi, wnoszone przez posłów podczas prac nad ustawą. Dziękujemy przewodniczącej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – poseł Mirosławie Stachowiak-Różeckiej, przewodniczącemu Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – posłowi Markowi Sawickiemu – to w ich komisjach toczyły się prace nad ustawą, gdzie uzyskała jednogłośne poparcie członków komisji.
W Sejmie, po poprawkach, ustawę poparło 453 posłów, 4 wstrzymało się, nie było głosów przeciw. Przy tak dużym poparciu, wierzymy w powodzenie projektu na etapie prac w Senacie RP oraz złożeniu podpisu przez Prezydenta.
WERONIKA GOCŁOWSKA
Rzecznik prasowy