Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. 8.FOW. X edycja biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Świnoujście. 8.FOW. X edycja biegu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

8.FOWŚwinoujście. 8.FOW. X edycja biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

W związku z uroczystymi obchodami Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 8. Flotylla Obrony Wybrzeża wraz ze świnoujskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizowała X edycję biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 metrów.
Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 oraz propagowanie wiedzy z historii.
Świnoujście. 8.FOW. X edycja biegu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
Wydarzenie odbyło się w tym roku w ponad 400-tu miastach w całej Polsce. Tegoroczny bieg został zorganizowany już po raz 10-ty. W pierwszą niedzielę po Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 6 marca, na stadionie miejskim w Świnoujściu do zawodów przystąpiło kilkudziesięciu zawodników.
Świnoujście. 8.FOW. X edycja biegu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".„Cieszymy się, że w imprezie uczestniczyły całe rodziny, sporo młodych ludzi. Trasa to zawsze 1963 metry. W 1963 roku zginął w walce ostatni żołnierz wyklęty. W ten sposób skończyła się zbrojna działalność podziemia antykomunistycznego.” – powiedział po biegu Szef Sekcji WF i sportu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor podporucznik Marcin Malkowski.
Świnoujście. 8.FOW. X edycja biegu "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
***
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.
Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia.

W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niedpodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/
Exit mobile version