103. Rocznica Odzyskania Niepodległości. Zobacz zdjęcia z uroczystości w Świnoujściu.
Poniżej publikujemy zdjęcia z obchodów Narodowego Dnia Niepodległości oraz treść przemówienia Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza.
Przemówienie Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza
My Świnoujścianie,
My Polacy,
My Europejczycy,
Szanowni Państwo,
Od momentu, kiedy granice naszego kraju ponownie pojawiły się mapach Europy i świata, mijają dokładnie 103 lata. Przez ten czas, przez to burzliwe stulecie, niejeden raz byliśmy świadkami historii, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze.
Ten wiek, 103 lata, to niemal tyle samo czasu, na ile Polskę próbowano trwale wymazać z map. Przez okres zaborów, 123 lata, nasi przodkowie byli dzieleni i wynarodowiani.
Rugowano polską kulturę, niszczono tradycję. Nie było wcale łatwo zbudować nowy porządek. Dlatego w takim dniu, jak dziś powinniśmy świadomie spoglądać wstecz, by uczyć się od historii, największej nauczycielki życia.
O czym ta historia może nam opowiedzieć? A o tym, że odzyskanie niepodległości, to dopiero pierwszy krok, symboliczny moment dla osiągnięcia narodowej suwerenności.
To początek wielkiego projektu, który z przerwami trwa do dziś, którego i my jesteśmy teraz częścią. Krok, który przyniósł należne nam demokratyczne prawa, jak choćby równość przy wyborczej urnie.
Krok, który powołując do życia II Rzeczpospolitą, na nowo dał naszym rodakom dumę i podmiotowość. Krok, za którym poszły w naszym kraju wielkie infrastrukturalne zmiany, jak port w Gdyni czy Centralny Okręg Przemysłowy, ale także, za którym poszły światowe sukcesy polskiej literatury, gdy Władysław Reymont odbierał Nagrodę Nobla.
Ale miało się też okazać, że wolność i niepodległość nie zostały z nami na zawsze. Wciąż należało się o nie starać, nie raz wyszarpywać z obcych rąk. Czy to za pomocą oręża, czy mądrej dyplomacji.
Robili to nasi pradziadowie, robili to nasi dziadkowie i ojcowie. Dzięki nim wiemy, jak wartościowym pojęciem jest wolność i jednocześnie, jak bardzo kruchym. Jak szybko można ją stracić lub odsprzedać w imię własnych korzyści.
To dlatego, gdy wymawiamy słowa: wolność i niepodległość, pamięć o przeszłości powinna zawsze nam towarzyszyć. Byśmy mogli wiedzieć, że za słowami tymi stoją odwaga, bohaterstwo i przelana krew. By wiedzieć, że dzięki temu my dziś nie musimy tej krwi przelewać, że kolejne pokolenia nie będą ginąć w imię niepodległości.
Dziś wielu polskich finansistów, ekonomistów wprost mówi o „złotym wieku” naszego kraju. O tym, że nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak długim okresie pokoju i prosperity, o polepszających się wskaźnikach, które napędzają gospodarczy rozwój, o środkach finansowych płynących z Unii Europejskiej, które mają decydujący wpływ na nasze inwestycje, wreszcie o militarnym bezpieczeństwie, gwarantowanym przez międzynarodowe umowy.
To w dziejach historii Polski unikalny i wyjątkowy czas. Moment, który wypracowaliśmy wspólnie, budując przez trzy dekady kolejną odsłonę naszego wolnego i niepodległego państwa. I teraz tylko od naszej mądrości zależy, jak ta niepodległość będzie wyglądać.
Jak budowana na samorządności i historycznej solidarności, silna Polska w europejskiej wspólnocie przetrwa współczesne wyzwania. A zadbać o siebie samych możemy tylko w oparciu o wspólnie budowane z naszymi przyjaciółmi i sojusznikami silne fundamenty.
Myślmy globalnie, działajmy lokalnie, pamiętając o słabszych, wykluczonych, potrzebujących pomocy. Budujmy razem naszą wolność i niepodległość tu w naszym pięknym mieście nad Bałtykiem, tu w kraju nad Wisłą, tu w naszej zjednoczonej Europie.
Janusz Żmurkiewicz
Prezydent Świnoujścia
Galeria: 11 listopada 2021. Obchody Narodowego Dnia Niepodległości.