Muzeum Narodowe w Szczecinie. Wystawa „Nadzieja i dramat. Węgry 1956”.
Zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Nadzieja i dramat. Węgry 1956”. Wernisaż odbędzie się 22 października (piątek), o godz. 14.00, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pasaż przy kawiarni).
Ekspozycja będzie dostępna przez miesiąc, do 22 listopada (poniedziałek) 2021 roku.
Udział w wydarzeniu wezmą m.in. konsul generalny Węgier w Gdańsku Pál Attila Illés oraz konsul honorowy Węgier w Szczecinie Artur Balazs. Kuratorem wystawy jest kierownik MNS–CDP Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Na wystawie zostaną zaprezentowane nieznane dotychczas zdjęcia z węgierskiej rewolucji w 1956 r. Kolekcję przekazał do MNS–CDP mieszkaniec Szczecina, do którego zdjęcia trafiły od świadka wydarzeń.
Fotografie pokazują przebieg rewolucji, nadzieję, jaką wiązali Węgrzy z „odwilżą”, przejawiającą się w różny sposób w bloku wschodnim, ale przede wszystkim – dramat, jaki rozegrał się, gdy na tereny Węgier, przede wszystkim do Budapesztu, wtargnęły sowieckie czołgi.
W wyniku interwencji i późniejszych represji zginęło 2,5 tys. osób. Wstępem do wystawy będzie opowieść o polskim Październiku ’56, podczas którego udało się uniknąć kolejnego rozlewu krwi (co miało miejsce kilka miesięcy wcześniej, podczas Poznańskiego Czerwca ’56) i o wielkich nadziejach Polaków, związanych ze zmianą przywództwa w partii komunistycznej.
Wystawę zakończy wątek szczeciński, czyli atak na konsulat sowiecki w grudniu 1956 r., a także historia transportu żywności, leków i krwi do Budapesztu, który wyruszył wówczas ze Szczecina.