Mural szczecińskiego artysty przywitał studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Chcąc upamiętnić rocznicę 75-lecia powołania Szkoły Inżynierskiej, która jest początkiem naszego uniwersytetu, na ścianie budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT został namalowany mural, który symbolizuje dyscypliny związane z naszą działalnością naukową.
Można go już w pełni podziwiać – mówił rektor Jacek Wróbel, podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022.
Mural namalował szczeciński artysta Maciej „Kreda” Jurkiewicz, który jest absolwentem Wydziału Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej.
Projekt inspirowany był freskiem „Stworzenie Adama” autorstwa Michała Anioła. Dwie dłonie ukazują dwie uczelnie – Akademię Rolniczą oraz Politechnikę Szczecińską, które w 2009 roku połączyły się i utworzyły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – mówi Maciej „Kreda” Jurkiewicz.
Dzieło symbolizuje również rozwój techniki, która powinna przyczyniać się do wspierania świata przyrody.
Kolory, które widać na muralu to zielony i niebieski. Dłoń zielona przedstawia świat przyrody, jest delikatna i ma łagodne kontury.
Dłoń niebieska (robotyczna) jest silna, mocna i odzwierciedla postęp technologiczny, który powinien wspierać i podtrzymywać naturalne procesy – wyjaśnia Jurkiewicz.
Pomiędzy dłońmi znajdują się atrybuty nawiązujące do dyscyplin naukowych, które reprezentuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Mural można podziwiać jadąc samochodem lub tramwajem aleją Piastów (droga w kierunku Pomorzan).
Dzieło zostało wykonane farbami fotoaktywnymi firmy Pigment, które wyprodukowano na licencji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie według wynalazku prof. dr hab. inż. Antoniego Waldemara Morawskiego z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie