Site icon Tu Świnoujście

Zachodniopomorskie. Wystawa „France eMotion” – le voyage animé

Zachodniopomorskie. Wystawa „France eMotion” – le voyage animé. Wystawa animowanych fotografii 2018-2021 r.

Zachodniopomorskie. Wystawa „France eMotion” – le voyage animé. Wystawa animowanych fotografii 2018-2021 r.

Przygotowana przez Cluster Tourisme et Culture, organizację rozwoju turystyki Atout France wspólnie z Institut Français.

Objazdowa wystawa „France eMotion” – animowana podróż, zorganizowana przez francuską agencję Atout France we współpracy z Instytutem Francuskim w Paryżu, a w Szczecinie prezentowana przez Stowarzyszenie Alliance Française, to projekt artystyczny łączący prace młodych fotografów z różnych krajów, nowe technologie i francuskie obiekty kultury.

Zestaw niezwykłych dzieł w formie dyptyków ożywa dzięki rzeczywistości rozszerzonej, a celem wystawy jest rozbudzenie u widzów z całego świata ciekawości i ochoty na (ponowne) odkrycie bogactwa francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Sukces wystawy Imagine France – le voyage fantastique, zainicjowanej w 2014r. z udziałem fotografki Maia Flore (zaprezentowanej w 36 krajach w latach 2014-2018), zainspirował Atout France i Institut Français do rozpoczęcia nowego objazdowego projektu artystycznego poświęconego francuskim obiektom kultury.

Do projektu France eMotion – animowana podróż Atout France i Institut Français, we współpracy z kuratorką wystawy, Muriel Anjalran, zaprosiły czworo międzynarodowych fotografów – Benińczyka Ishola Akpo, Brazylijczyka Edu Monteiro, Amerykanina David Schalliola i Hiszpankę Lourdes Segade.

Latem 2017r. Artyści przemierzyli różne części Francji, by sfotografować wiele obiektów kultury. Każdy z nich zaprezentował niepowtarzalne spojrzenie na różnorodność francuskiego dziedzictwa kulturowego, uzależnione od tego jak wyglądała jego wędrówka.

W ich towarzystwie widz może odbyć własny spacer wzdłuż blanek fortyfikacji i po zamkowych parkach, przemierzając muzea i galerie sztuki współczesnej i podziwiając sklepienia w opactwach i łuki mostów.

Aby tchnąć życie w ich kadry francuscy artyści cyfrowi, Julie Stephen Chheng i Thomas Pons, wymyślili animowaną postać, która przemieszcza się po fotografiach i na nich przeobraża – wystarczy do tego bezpłatna aplikacja mobilna do rzeczywistości rozszerzonej „France eMotion” – łatwa w obsłudze i ogólnodostępna.

Animacje można obejrzeć na wystawie poprzez aplikację w telefonie, wyświetlić je na materiałach drukowanych (pocztówkach czy katalogu) lub na ekranie po powrocie do domu.

France eMotion jest więc niezwykłym doświadczeniem artystycznym łączącym fotografię
i animację cyfrową, która zabiera widzów w zaskakującą podróż i zachęca ich do odkrycia (niekiedy na nowo) wspaniałego bogactwa francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Ta podróż to źródło emocji. Wystawa dzieli się na cztery główne rozdziały:

Te niezwykłe dzieła w formie dyptyków łączą się w intrygującą panoramę, będącą wyrazem podziwu i obejmującą wszystkie epoki – od prehistorii po dziś dzień. Współzależności i przeciwieństwa na fotografiach przejawiają się w wyborze kolorów, perspektywy i kadrów.

Różnorodność obiektów i obrazów przyciąga wzrok gości przechadzających się po wystawie. Fotografie ilustrują dynamiczną i pełną nieustannych odkryć historię, którą wieńczą współczesne, futurystyczne budowle.

Animacja wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną, stworzona przez Julie Stephen Chheng i Thomas Pons, nakłada się na fotografie na wystawie, nadając im wymiar poetycki z elementami zabawy.

Wirtualna postać przemieszcza się między zdjęciami ulegając przeobrażeniom. Praca fotografów przechodzi w projekt graficzny łącząc przestrzeń realną i wyobrażoną i doprowadzając do dialogu dwóch środków wyrazu, aby zwiedzający mogli lepiej poznać odwiedzane miejsca.

Otwarcie wystawy miało miejsce w Paryżu, w Conciergerie (Centre des monuments nationaux), a następnie wystawa wyruszyła w podróż do Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Beninu i wielu innych krajów. W 2021r. jest prezentowana w kilku miastach w Polsce.

France eMotion to inicjatywa zapoczątkowana przez Cluster Tourisme et Culture Atout France (zrzeszający 51 ważnych obiektów kultury we Francji) i Institut Français, podmiot Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury, zajmujący się promowaniem francuskiej kultury za granicą.

Kuratorka wystawy Muriel Enjalran to współpracująca z Institut Français dyrektorka Centre Régional de la Photographie (CRP) Nord Ps-de-Calais w Douchy-les-Mines, krytyczka sztuki.

Dołączyła ona do projektu sprawować opiekę nad wystawą i dokonać wyboru zdjęć, tekstów i opowieści towarzyszących projektowi.

Na wystawie eksponowanej w Szczecinie w terminie 1-26 września zostanie zaprezentowanych 19 plansz ze zdjęciami.

Wystawa jest wydarzeniem kulturalnym przybliżającym mieszkańcom Szczecina kraj, którego historia, kultura oraz sztuka były obecne w dziejach naszego Państwa, a także samego Szczecina.

Lista prezentowanych obiektów kultury:

1. Łuk Triumfalny, Paryż

2. Musée de l’Orangerie, Paryż

3. Musée d’Orsay, Paryż

4. Petit Palais, Paryż

5. Parc zoologique de Paris

6. Szczyt górski Pic du Midi, Oksytania

7. Akwedukt Pont du Gard, Oksytania

8. Wiadukt Millau, Oksytania

9. Pałac papieski, Avignon

10. Musée Fabre, Montpellier

11. Opactwo Mont Saint-Michel, Normandia

12. Opactwo w Cluny, Burgundia

13. Królewski klasztor w Brou, Owernia – Rodan – Alpy

14. Zamek w Chantilly, Hauts-de-France

15. Zamek w Azay-le-Rideau, Dolina Loary

16. Zamek w Chenonceau, Dolina Loary

17. Trasa kulturalno-turystyczna – le Voyage à Nantes

18. Musée du quai Branly – Jacques Chirac, Paryż

19. Musée des Confluences, Lyon

Zachodniopomorskie. Wystawa „France eMotion” – le voyage animé. Wystawa animowanych fotografii 2018-2021 r.

Wystawa będzie otwarta w terminie 2-26 września br.

Jacek Wróbel

Prezes Stowarzyszenia AF w Szczecinie

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version