Tu Świnoujście

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

FAMA logoŚwinoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama. 27 SIERPNIA 2021 | PIĄTEK.

Dzień piąty to przede wszystkim wydarzenie uświetniające pięćdziesięciolecie działalności zespołu Laboratorium oraz jubileusz pięćdziesięciolecia trwania Famy na kulturalnej mapie Polski.

Ale także: kolejne spotkanie literackie, projekt site-specific i znów sporo muzyki. Wśród wykonawców: Bajzel, The White Panda, Ania Sama, Heima, Chłodno, Dobre sobie oraz Part of the Kitchen.

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

Zaczynamy wczesnym popołudniem. Już od godziny 13.00 muzyka wypełni świnoujski deptak, czyli ulicę Bohaterów Września. Scena znajdować się będzie w letnim ogródku El Papa Cafe Hamingway.

Na początek duet The White Panda i „Koncert od siedmiu miłości”. W repertuarze piosenki przedstawiające miłość z różnych perspektyw – rockowo, punkowo, grunge’owo, humorystycznie, poważnie, balladowo, po polsku i po angielsku, z pomocą Mickiewicza i bez. Wszystko w surowej akustycznej oprawie na dwie gitary i dwa głosy.

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

Druga z propozycji to Ania Sama. Jej koncert to połączenie autorskich brzmień opartych o dźwięki instrumentalne – gitar, klawiszy krzyżujących się z elektroniką oraz samplami.

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

W swojej muzyce stawia na autentyczność i melodie prosto z tego pokoju, gdzie jest sama ze swoimi emocjami. Artystka promuje obecnie swój debiutancki album „Śnienie”.

W Galerii Sztuki Współczesnej ms44 o godzinie 15.30 toczyć się będą kolejne rozmowy o literaturze. Gościem Krzysztofa Lichtblaua będzie Małgorzata Gołota. Spotkanie poświęcone będzie jej książce „Spinalonga.

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

Wyspa trędowatych”. Tytułowy skalisty kawałek lądu to tajemnicze miejsce, gdzie chorzy na trąd stworzyli sobie namiastkę życia takiego, jakie znali sprzed czasów choroby.

Jednak po istniejącym w pierwszej połowie XX wieku leprozorium nie zostały żadne dokumenty ani zdjęcia. Małgorzata Gołota przeczesała archiwa, odnalazła ostatnich świadków i ludzi, którzy poświęcili życie sprawie trędowatych. Zaintrygowani?

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

Czas na muzyczny podwieczorek. A ten w Barze Letnim Hamaki zapewnią trzy formacje – Heima, Chłodno oraz Dobre sobie. Koncerty, w godzinnych akordach, od godziny 16.30.

Charakter utworów pierwszego z zespołów kształtuje ujmujący wokal liderki połączony z nastrojowymi partiami gitarowymi, klimatycznym brzmieniem pianina oraz niebanalną warstwą rytmiczną.

Świnoujście. Famy dzień piąty. Laboratorium Fama

Z kolei duet Chłodno w swoich utworach łączy nostalgiczne ciepło letnich wieczorów z melancholijnym wydźwiękiem jesieni. Muzyka, którą tworzą to połączenie przestrzennych brzmień folkowych i subtelnej elektroniki.

Trzeci z zespołów – Dobre sobie – tworzy autorskie utwory, których bazą jest muzyka tradycyjna. W ich muzyce to co ludowe i tradycyjne przeplata się z nowoczesnością.

W międzyczasie, o godzinie 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 odbędzie się prezentacja konkursowa uczestniczek tegorocznej sekcji sztuk wizualnych.

Zobaczymy działania typu site-specific autorstwa czterech młodych artystek: Magdaleny Klyty – studentki Akademii Sztuki w Szczecinie, Jadwigi Janowskiej – studentki Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie oraz Weroniki Wrzosek – absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa oraz Wydziału Sztuk Wizualnych na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

To wydarzenie będzie wielkie i doniosłe! Na pięćdziesięcioletnim festiwalu swój jubileusz pięćdziesięciolecia działalności świętować będzie legendarny zespół Laboratorium.

Zagrają w składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Marcin Ścierański oraz Marek Raduli. W 2018 roku zespół po 32 latach powrócił z 10 w swojej karierze studyjnym albumem „NOW”.

Na jubileuszowym koncercie usłyszymy utwory właśnie z tej płyty, ale nie zabraknie także starszych propozycji Laboratorium. Koncert poprowadzi Piotr Metz.

Partnerem koncertu jubileuszowego 50-lecia zespołu LABORATORIUM jest STOART. Zapraszamy o godzinie 20.00 do Amfiteatru im. Marka Grechuty.

Późnym wieczorem wracamy do Baru letniego Hamaki, już na muzyczną kolację, albo przedsenne przekąski. Kulinarna terminologia nie jest obca zespołowi Part of the Kitchen, bo powstali w… kuchni.

Ich muzyka wymyka się z ram gatunkowych, a jej charakter najlepiej oddaje miano „muzyki nieagresywnej” – którą okładać się można na każdą ranę. Początek koncertu o 21.30.

Niezwykle intensywny festiwalowy dzień zwieńczy kolejny gość specjalny i pedagog tegorocznej Famy – Bajzel, czyli Piotr Piasecki.

To niespokojny artystyczny duch, który sam komponuje, pisze teksty i nagrywa wszystkie dźwięki. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz wokali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja. Start o 22.30.

Do zobaczenia na festiwalowych wydarzeniach, na które jak już powszechnie wiadomo – WSTĘP WOLNY!

27 SIERPNIA 2021 | PIĄTEK

Daniel Źródlewski

Exit mobile version