Tu Świnoujście

Akademia Morska w Szczecinie. Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji

Akademia Morska w Szczecinie. Centrum Badania Paliw

Akademia Morska SzczecinAkademia Morska w Szczecinie. Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji.

Działające w Akademii Morskiej od 2015 roku, Centrum Badania Paliw, Cieczy Roboczych i Ochrony Środowiska (CBPCRiOŚ) właśnie rozpoczyna nowy rozdział swojej działalności: uzyskało akredytację PCA, co otwiera nowe możliwości prowadzenia specjalistycznych komercyjnych badań i rozwijania współpracy z instytucjami i przedsiębiorstwami.

Akademia Morska w Szczecinie. Centrum Badania Paliw

Dotychczas, laboratorium dysponowało świadectwem uznania Polskiego Rejestru Statków, w zakresie badań olejów hydraulicznych, smarowych i paliw, ale teraz uzyskuje dodatkowe uprawnienia.

Po ponad dwuletnich, kosztownych przygotowaniach, spełnieniu wysokich wymagań, laboratorium CBPCRiOŚ uzyskało długo oczekiwaną akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA).

Akademia Morska w Szczecinie. Centrum Badania Paliw

Nowo otrzymana akredytacja obejmuje swoim zakresem badania gęstości, lepkości, temperatury zapłonu, zawartości siarki i wody w próbkach paliw ciekłych oraz materiałów smarnych. Ten zakres chcemy rozwijać.

”Wraz z przyznaniem akredytacji PCA, nasza wiarygodność i konkurencyjność na rynku analiz paliw i olejów znacząco wzrosła, będziemy teraz mogli przystępować do większej liczby przetargów na wykonanie specjalistycznych badań – mówi kierownik CBPCRiOŚ, dr inż. Magdalena Szmukała. – Liczymy na spory rynek potencjalnych zleceń w zakresie pomiarów zawartości siarki w paliwach żeglugowych – dodaje.

Znajdujące się przy ulicy Willowej w Szczecinie laboratorium, powstało w 2015 roku w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Od początku Centrum było – z jednej strony – laboratorium, w którym wykonywano badania i analizy dla naukowców z Akademii – a z drugiej – jednostką komercyjną, wykonującą analizy dla firm, przedsiębiorstw i instytucji z różnych branż przemysłu.

Oprócz standardowych badań paliw ciekłych (skład, właściwości fizyko-chemiczne, zanieczyszczenia), przydatnych chociażby do monitorowania jakości paliw sprzedawanych na stacjach paliwowych, laboratorium wyspecjalizowało się w analizach olejów.

Do tej pory wykonywało, między innymi, badania zużytych olejów silnikowych i hydraulicznych pod kątem utraty ich pierwotnych właściwości, ewentualnych zanieczyszczeń i przydatności do dalszej eksploatacji.

Analizy tego typu określają także stopień zużycia i postępów korozji poszczególnych elementów silnika i układów hydraulicznych.

W zakres badań, które przeprowadza laboratorium CBPCRiOŚ wchodzi również analiza wód zęzowych, czyli płynów zbierających się na dnie wnętrza kadłubów statków (woda, oleje i zanieczyszczenia z układu napędowego).

Określenie stopnia i składu zanieczyszczeń pozwala na odpowiednie ich zutylizowanie w specjalistycznych jednostkach portowych.

Uzyskana teraz akredytacja PCA jest potwierdzeniem kompetencji personelu laboratorium i wysokiej jakości usług, świadczonych zgodnie z najlepszą praktyką oraz zgodnie z wdrożonym systemem zarządzania wg normy PN-EN ISO/ IEC 17025:2018-02.

Certyfikat daje nowe możliwości rozwojowe, ale też zobowiązuje do nieustannego doskonalenia systemu pracy w ramach badań biegłości umożliwiających laboratoriom monitorowanie realizacji badań.

Więcej informacji w załączniku

Weronika Gocłowska

Rzecznik Prasowy

Akademii Morskiej w Szczecinie

Exit mobile version