Site icon Tu Świnoujście

Akademia Morska w Szczecinie. Ratownictwo morskie – popularne wśród kandydatów na nawigację

Akademia Morska w Szczecinie. Ratownictwo morskie - popularne wśród kandydatów na nawigację.

Akademia Morska SzczecinAkademia Morska w Szczecinie. Ratownictwo morskie – popularne wśród kandydatów na nawigację.

Równo tydzień dzieli nas od końca rekrutacji w Akademii Morskiej w Szczecinie – na kandydatów w pierwszym naborze czekamy do 16 lipca.

Przy tej okazji, chciałabym zwrócić uwagę na specjalność Ratownictwo morskie, dostępną dla studentów nawigacji. Specjalność unikalną w skali Polski – która coraz częściej jest wymieniana przez studentów tego kierunku jako coś, co przyciągnęło ich właśnie na studia do Szczecina. Dlaczego jest dla nich tak atrakcyjna, że to od niej uzależniają wybór szczecińskiej uczelni?

Akademia Morska w Szczecinie. Ratownictwo morskie - popularne wśród kandydatów na nawigację.

To wszechstronna specjalność, która daje szerokie umiejętności, podstawy wiedzy. Absolwent tych studiów to nawigator i ratownik. Mylne jednak będzie skojarzenie go wyłącznie z ratownikiem np. w służbie SAR (to również jego kierunek, ale zaledwie jeden z wielu).

W toku studiów studenci odbywają – obok „zwykłych” praktyk nawigacyjnych, praktyki z ratownictwa. Na pierwszy ogień… góry! Gorski obóz kondycyjny to prawdziwa szkoła przetrwania.

Akademia Morska w Szczecinie. Ratownictwo morskie - popularne wśród kandydatów na nawigację.

Zimą, w górach, w trudnych warunkach, studenci przechodzą ćwiczenia z ratownictwa z GOPR. Co ciekawe – typowo lądowe są też praktyki z Ratownictwa medycznego, kiedy to praktykanci trafiają do… zespołów karetek pogotowia.

Nie brakuje też, oczywiście, praktyk z ratownictwa wodnego – w ich trakcie studenci odbywają kurs i podchodzą do egzaminu na patent płetwonurka. Jako pełnoprawni płetwonurkowie kończą letnią praktykę z ratownictwa wodnego.

Podczas planowych praktyk na Nawigatorze XXI – oprócz zadań typowych dla nawigatorów, odbywają też ćwiczenia z nurkowania zawodowego – dodaje wykładowca, mgr Jakub Chuta.

By zdobyć wszystkie te uprawnienia i umiejętności trzeba wybrać kierunek nawigacja, a na drugim roku specjalność: ratownictwo morskie.

Co po studiach? Nie tylko morskie służby ratownictwa, ale przede wszystkim: superwyspecjalizowane jednostki. Statki sejsmiczne, jednostki offshore’owe, badające dno morskie, jednostki zabezpieczające platformy wiertnicze.

Nasi absolwenci trafiają też na stanowiska oficerów ds. bezpieczeństwa na największych wycieczkowcach świata (gdzie osoba odpowiedzialna koordynowanie działań dotyczących bezpieczeństwa setek pasażerów jest niezbędna).

Na kandydatów na tym i innych kierunkach studiów I i II stopnia czekamy do 16 lipca – szczegóły na rekrutacja.am.szczecin.pl.

W razie pytań jestem do dyspozycji,

Weronika Gocłowska

Rzecznik Prasowy

Akademii Morskiej w Szczecinie

Exit mobile version