Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście Karsibór. Wykonawca przystani wyciąga ogromne ilości śmieci

Świnoujście Karsibór. Wykonawca przystani wyciąga ogromne ilości śmieci.

Świnoujście Karsibór. Wykonawca przystani wyciąga ogromne ilości śmieci.

Tego nikt się nie spodziewał. Górę starych opon, gruzu, złomu, sieci rybackich, a nawet części samochodów odkryli pracownicy w trakcie rozbiórki elementów starego nabrzeża w miejscu, gdzie ma powstać nowa przystań rybacka. Ich wyciąganie trwa już kilka dni i nie wiadomo, kiedy się zakończy.

Świnoujście Karsibór. Wykonawca przystani wyciąga ogromne ilości śmieci.

Na zdjęciu tę górę opon wyciągnięto z nabrzeża do wczoraj 29 czerwca. A to jeszcze nie koniec.

Nie wiadomo bowiem, ile takich „niespodzianek” jeszcze znajduje się w miejscu rozbieranego nabrzeża.

Koszty wydobycia wszystkich śmieci, ich transport i utylizacja mogą wpłynąć na koszt całej inwestycji. W tej chwili wykonawca inwestycji firma STRABAG jest na etapie szacowania tych kosztów.

Niewykluczone także, że spowodują wydłużenie terminu zakończenia budowy. Wykonawca już zasygnalizował takie zagrożenie inwestorowi, czyli Miastu.

STRABAG rozpoczął prace w maju tego roku, po wygranym przetargu. Zgodnie z podpisaną umową inwestycja ma zakończyć się w połowie przyszłego roku (13 miesięcy od przejęcia placu budowy), a jej koszt to 11,67 mln złotych brutto.

Na inwestycję Miasto otrzymało dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020 w wysokości sto procent wartości inwestycji netto.

Prace obejmują kompleksową przebudowę dotychczasowego portu rybackiego.

W zakresie robót są m.in. wysunięcie linii brzegowej w kierunku wody, wykonanie nowych nabrzeży, budowa magazynów wyładowczych oraz magazynów sprzętu, kompleksowe wykonanie instalacji sanitarnych oraz elektrycznych, wykonanie nowych nawierzchni na terenie przystani, dostawa oraz montaż pomostów pływających wysoko-obciążalnych, budowa slipu oraz prace pogłębiarskie.

Nowe nabrzeże oczepowe zostanie wykonane na odcinku o długości ok. 114 metrów.

Powstanie w sumie 5 stanowisk rozładunkowych przy nabrzeżu żelbetowym dla kutrów o maksymalnej długości 12 metrów oraz zanurzeniu do 2,5 metra.

Dodatkowo zostanie wykonany pływający odcinek postojowy przystosowany do cumowania mniejszych jednostek.

BIK UM Świnoujście

fot. UM/STRABAG

Exit mobile version