Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Zupełnie Nowa Mitologia w galerii ms44

Świnoujście. Zupełnie Nowa Mitologia w galerii ms44.

ms44Świnoujście. Zupełnie Nowa Mitologia w galerii ms44.

Cztery artystki, cztery opowieści o naszym archipelagu. Sobotni wieczór 26 czerwca o godzinie 18.00 będzie poświęcony tworzeniu nowych mitycznych opowieści.

Mircea Eliade pisał: „Osiedlanie się w jakiejś krainie, jest równoznaczne ze stworzeniem nowego świata”. Projekt artystyczny „Zupełnie Nowa Mitologia” , jest próbą analizy lokalnej historii, odkrywania codzienności i jej możliwym interpretacjom poprzez pryzmat mitu, wyrażoną w języku sztuk wizualnych ale też literaturze.

Karen Armstrong pisała: „mity zarysowały wyraziście rzeczywistość intuicyjnie wyczuwaną przez ludzi i nadały jej formę…”

Zadaniem artystek biorących udział w tym projekcie była analiza lokalnej rzeczywistości i znalezienie dla niej nowej współczesnej formy w sztuce.

W wystawie biorą udział artystki związane ze Świnoujściem: Katarzyna Szeszycka, Agnieszka Jankiewicz, Maja Kozłowska i Ilsa Insulare. Artystki w pracy posługiwały się technika kolażu.

Serdecznie więc zapraszamy tych którzy żyją na wyspach i archipelagach codzienności, a także tych którym lokalna tożsamość i historia jest cenna, do sobotniego spotkania w galerii ms44.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane pierwsze cztery mity pochodzące z naszego archipelagu. Ich translacji i uwspółcześnienie tekstów podań ludowych okresu Księstwa Pomorskiego, z wczesnośredniowiecznego języka pomorskiego na język polski dokonała Ilsa Insulare.

Artystki biorące udział w projekcie:

dr hab. Katarzyna Szeszycka

Malarka, artystka interdyscyplinarna. Zrealizowała cykle malarskie: Adolescent (2018), Devoid (2017), Volcano area (2015/16), Empty Landscape (2015/16), The Dim Light (2014/15), Pełnia – suplement (2013), Pełnia- realizacja (2012), za którego fragment otrzymała Grand Prix 24. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012).

Tworzy przestrzenne realizacje odnoszące się do granicy percepcji. Równolegle działa w przestrzeni miejskiej.

Rezydentka: International Artists-in-residence Program in Aso (Kumamoto, Japonia, 2014), Focus+Indonesia – mobilna rezydencja (Jawa/Bali, Indonezja, 2014); New Dictionary of Old Ideas Artists-In-Residence Program FKSE / TRAFO / MeetFactory (Budapeszt, Węgry, 2018). Koordynatorka projektów artystycznych.

dr Agnieszka Jankiewicz

Graficzka, artystka sztuk wizualnych. Od 2010 roku pracuje w pracowni druku wypukłego Katedry Grafiki Artystycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2018 obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej.

Obecnie prowadzi pracownię „Form płaskich i przestrzennych druku wypukłego” na Akademii Sztuki w Szczecinie. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Najważniejsze nagrody: Grand Prix Quadriennale Drzeworytui Linorytu Polskiego w Olsztynie w roku 2015 za prace z cyklu „Powracalność formy”, nagroda specjalna Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu “Pomorska Grafika Roku 2017″ oraz FIRST AWARD For YOUNG ARTIST w ramach OSTEN BIENNIAL Of DRAWING Skopje 2018 | AWARDS.

Maja Kozłowska

Artystka sztuk wizualnych, singer-songwriter, kompozytorka, studentka III roku malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Poza działaniami kierunkowymi zajmuje się również rzeźbą i formami przestrzennymi, odlewanymi w metalu.

Solowo tworzy projekt muzyczny Mahjong będący synergią indie-folku, popu i jazzu. Jest także członkiem duetu muzycznego Wicker Duck w którym eksploruje przestrzeń dźwięku elektronicznego.

Ilsa Insulare

Artystka sztuk wizualnych,pochodząca z wyspy Usedom. Ukończyła Universität der Künste Berlin. Mieszka i tworzy w Berlinie. Porusza się w przestrzeni szeroko pojętych sztuk interdyscyplinarnych i nauk społecznych.

Zajmuje się także lingwistyką i translacją tekstów dotyczących znaczeń i kodów kulturowych. W sztuce interesuje ją awangarda i problematyka transgresji we współczesnym świecie.

Kurator ms44 / Andrzej Pawełczyk

http://www.swinoujscie.pl/

Exit mobile version