Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Wyspy odzyskane – spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w ms44

Świnoujście. Wyspy odzyskane

ms44Świnoujście. Wyspy odzyskane – spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w ms44.

W piątek 25 czerwca o godzinie 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 odbędzie się spotkanie z autorem i jego książką.

Nowa książka „Wyspy odzyskane, Wolin i nieznany archipelag”, Piotra Oleksego nadaje głębi i barwy, historii naszego archipelagu.

To książka potrzebna i cenna, niewątpliwie pomocna w żmudnym procesie budowania własnej tożsamości wyspiarzy.

Autor mieszkaniec archipelagu 44wysp barwnie opowiada o naszej wspólnej historii, przytaczając także nieszablonowe postaci związane ze Świnoujściem jak Lechosław Goździk, szantymen Jurek Porębski, czy artystyczną falangę Jana Paugi.

Sam Piotr Oleksy tak mówi o swojej książce: „Książka o naszych wyspach. Kilka lat badań i projektów, poprzedzone doświadczeniem życiowym.

„ Dorastałem w Lubinie na wyspie Wolin, żyjąc w podświadomym przekonaniu, że mieszkam w pięknym miejscu bez historii” – piszę we wstępie, a cała książka jest poświęcona tej historii odkrywaniu i możliwym interpretacjom.

Wydawnictwo Czarne najpierw odkryło przed nami Europę Środkową i Wschodnią, a teraz odkrywa Polskę – różnorodną i barwną. Cieszę się, że mogłem dołożyć swoje cegiełki w obu przypadkach.”

Zbigniew Rokita trafnie opiniuje publikację której wspólnie poświęcimy piątkowy wieczór w ms44: „Oleksy kreśli impresjonistyczną biografię polskiego archipelagu, Rzeczpospolitej wyspiarskiej, bieguna Polski odrzańskiej.

To nie jest książka lokalna, sentymentalna Heimat-literatur, tylko opowieść uniwersalna w swojej wyjątkowości, w której jest miejsce i na podpitego awanturnika Jana Papugę, i na rybaka Siwego Flaka, i na boga Trygława, i na wypędzonych Niemców, i na tajemnicze księstwo Gryfitów.

Oleksy łączy charyzmaty historyka i reportera, węszy po czystych archiwach i brudnych portach, a wszystko to w miejscu, gdzie doszło do jednego z najdziwniejszych eksperymentów demograficznych w dziejach.

Zmusza czytelnika do opuszczenia dobrze wyjeżdżonych intelektualnych kolein i zdania sobie sprawy, że nie ma jednej Polski, a jest wiele Polsk!”

Mircea Eliade pisał: „Osiedlanie się w jakiejś krainie, jest równoznaczne ze stworzeniem nowego świata”. Projekt „Zupełnie Nowa Mitologia” w trakcie trwania którego spotkamy się z książką Piotra Oleksego, jest próbą analizy lokalnej historii, odkrywania codzienności i jej możliwym interpretacjom poprzez pryzmat mitu, wyrażoną w języku sztuk wizualnych ale też literaturze.

Dążąc do stworzenia ikonograficznego zbioru nowych podań tworzących współczesną mitologię codzienności. Karen Armstrong pisała: „mity zarysowały wyraziście rzeczywistość intuicyjnie wyczuwaną przez ludzi i nadały jej formę…”

Zadaniem artystek i artystów biorących udział w tym projekcie było prześledzenie tego procesu w czasie rzeczywistym i znalezienie dla niego nowej współczesnej formy. Poprzez analizę symboli, znaków, motywów parareligijnych i obyczajowych.

W projekcie spróbujemy opisać wszystkie dylematy w  kontekście tożsamości lokalnej, jedynego polskiego archipelagu, Rzeczpospolitej.

Spotkanie poprowadzi kurator projektu „Zupełnie Nowa Mitologia” Andrzej Pawełczyk.

Piotr Oleksy (ur. 1986) – historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”.

Publikował również m.in. w miesięczniku „Znak”. Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, wydał płyty i koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych.

W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”. Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl).

Jest także współautorem facebookowej strony „Opowieści z Archipelagu”. Autor książki Naddniestrze. Terror tożsamości, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy”.

Port Kultury Pomorza Zachodniego

http://www.swinoujscie.pl/

Exit mobile version