Tu Świnoujście

„TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA” – KONCERT OPERY NA ZAMKU NA CMENTARZU Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI

Po długiej przerwie i spotkaniach z Widzami jedynie online Opera na Zamku w Szczecinie wraca do gry z udziałem widowni!

Opera na Zamku logo„TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA” – KONCERT OPERY NA ZAMKU NA CMENTARZU Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI.

Opera na Zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na sobotę 22 maja na tradycyjny koncert na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie Tym, którzy nie powrócili z morza…, podczas którego dźwięki, światło i sceneria wzajemnie się uzupełniają, tworząc unikatową artystyczną przestrzeń.

Po długiej przerwie i spotkaniach z Widzami jedynie online Opera na Zamku w Szczecinie wraca do gry z udziałem widowni!

Koncert odbędzie się o 21.00. Będzie mu towarzyszyć będzie ceremoniał morski: honorowa warta studentów Akademii Morskiej w Szczecinie i wybijanie szklanek.

"TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA"

Zostały już ostatnie bilety! Można je kupić w kasie Opery na Zamku do soboty do 18.00 lub drogą internetową, przez stronę www.opera.szczecin.pl do 16.00.

Opis:

Koncert z cyklu Tym, którzy nie powrócili z morza…, odbywający się corocznie w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę.

Po długiej przerwie i spotkaniach z Widzami jedynie online Opera na Zamku w Szczecinie wraca do gry z udziałem widowni!

Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru. W tym roku usłyszymy Agnus Dei Samuela Barbera oraz Requiem C-dur Charlesa Gounoda. Agnus Dei Barbera jest transkrypcją na chór mieszany a cappella znanego i niezwykle popularnego Adagio, skomponowanego przez artystę w 1936 r. na smyczki.

Utwór ten stanowił ścieżkę dźwiękową do wielu filmów, w tym słynnego Plutonu w reżyserii Olivera Stone’a. Wersja, którą usłyszymy jest kompilacją obu utworów, łączącą brzmienie instrumentów smyczkowych i chóru.

Pracę nad Requiem C-dur Gounod rozpoczął w 1889 r., poruszony śmiercią swojego pięcioletniego wnuka. Ukończone dwa lata później dzieło było jednocześnie ostatnim utworem kompozytora.

Po prawykonaniu w 1894 r. pisano: „Muzyka sakralna osiągnęła jeszcze jedno arcydzieło”. Mimo formy tematycznie związanej ze śmiercią, kompozycja przepełniona jest nadzieją i wiarą w zmartwychwstanie, o czym świadczy m. in. majorowa tonacja.

„Wszystko jest melodyjne, zrozumiałe, ufne i spokojne w tej kompozycji, wypełnione pociechą i światłem”. W wykonaniu artystów Opery na Zamku usłyszymy wersję na solistów, chór, kwintet smyczkowy, harfę i organy opracowaną przez Henri Büssera – ucznia kompozytora.

Obsada:

Koncert, zgodnie z zaleceniami rządu, odbywa się w reżimie sanitarnym. Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane. Liczba – 300. Wejście na koncert tylko od ulicy Ku Słońcu, główną bramą Cmentarza Centralnego, od 20.00.

Zalecamy zakrywanie ust i nosa maseczką przez cały czas przebywania na terenie koncertu. Podczas wejścia i wyjścia z terenu prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości min. 1,5 metra.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem koncertu oraz pobranie i wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Oświadczenie należy przekazać obsłudze widowni przy wejściu na teren koncertu.

Regulamin:  https://tiny.pl/rvbdf

Oświadczenie do pobrania: https://tiny.pl/rv1cl 

Fot.:  P. Wolski©Opera na Zamku i W. Piątek©Opera na Zamku

Działalność Opery na Zamku w Szczecinie jest współfinansowana przy Wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

rzeczniczka prasowa Opery na Zamku

Exit mobile version