Site icon Tu Świnoujście

Okręty NATO w Szczecinie

Okręty NATO w Szczecinie.

8.FOWOkręty NATO w Szczecinie.

W piątek, 21 maja, do Szczecina wejdą z rutynową wizytą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1).

Wizyta ma głównie na celu uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego, w tym wspólnie z siłami Marynarki Wojennej RP operacji pk. Solidarna Belona.

Okręty zespołu wejdą do Szczecina w godzinach przedpołudniowych. Będą to:

flagowy okręt zespołu – belgijski BNS GODETIA (A960) oraz pięć niszczycieli min: belgijski BNS CROCUS (M917), brytyjski HMS PEMBROKE (M107), estoński ENS UGANDI (M315), holenderski HNLMS ZIERIKZEE (M862) oraz niemiecki FGS SULZBACH-ROSENBERG (M1058).

Całym zespołem dowodzi oficer Marynarki Wojennej Norwegii Commander Jan Wijchers wraz z międzynarodowym sztabem zaokrętowanym na okręcie flagowym.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa okręty nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania w trakcie całego pobytu w Szczecinie.

Załogi okrętów przestrzegają bardzo surowych restrykcji i stosują wszystkie środki zapobiegawcze, aby uchronić się przed zachorowaniem na COVID-19.

Wizyta w Szczecinie będzie okazją dla załóg na uzupełnienie zapasów okrętowych oraz na przygotowanie się do dalszej realizacji zadań na morzu. Wizyta zakończy się w poniedziałek 24 maja.

Po wyjściu ze Szczecina Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO zrealizuje wspólnie z siłami Marynarki Wojennej RP szereg zadań w ramach operacji pod kryptonimem Solidarna Belona.

W operacji uczestniczyć będą jednostki pływające oraz jednostki brzegowe wydzielone zarówno ze świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, jak i z gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów.

***
Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych.

Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych.

W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy.

Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Wizyty robocze okrętów bander państw NATO w polskich portach mają na celu rozwój przyjacielskich stosunków oraz wzajemne zaznajomienie się z warunkami, pracą i sprzętem marynarzy. Służą one również do wymiany doświadczeń związanych z realizacją zadań na morzu.

Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu.

Okręty 8. Flotylli Obrony wybrzeża, przede wszystkim niszczyciele min z 13. Dywizjonu Trałowców od 2002 roku cyklicznie wchodziły w skład SNMCMG-1, natomiast Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. CZERNICKI” z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych trzykrotnie był jednostką flagową SNMCMG-1 oraz przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.

https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/

Exit mobile version