Site icon Tu Świnoujście

„ŚWIADOMI I BEZPIECZNI- ZNAKUJ CO CENNE”

„ŚWIADOMI I BEZPIECZNI- ZNAKUJ CO CENNE”.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Policja_Zachodniopomorskaa„ŚWIADOMI I BEZPIECZNI- ZNAKUJ CO CENNE”.

Jedną z metod zabezpieczenia wartościowego mienia przed kradzieżą jest znakowanie przedmiotów. Co zrobić, jeśli chcemy oznakować swoje cenne rzeczy?

Zgłosić się do jednostki policji. Wałeckich policjantów, w tym celu najczęściej odwiedzają miłośnicy jednośladów.

Zabezpieczenie mienia, ochrona ludzi, obiektów przed przestępczością, to główny cel przyświecający koncepcji programu prewencyjnego pn. „Świadomi i bezpieczni”.

„ŚWIADOMI I BEZPIECZNI- ZNAKUJ CO CENNE”.
Program powstał w 2004r, a autorami są zachodniopomorscy policjanci. Znakowanie jest zupełnie bezpłatne. Engrawer, urządzenie wielkości śrubokręta, ze specjalną końcówką wrzyna się swobodnie w stal, szkło, czy też plastik.

Wygrawerowany przez policjanta kod otoczony jest widoczną nakleją z logo policji i PZU. Znakować można praktycznie wszystko: rowery, sprzęt RTV, sprzęt ogrodowy.

Mundurowi znakowali przez te lata wartościowy sprzęt w placówkach oświatowych, zakładach pracy oraz osób prywatnych. Oznakowany sprzęt pomaga w szybkiej jego identyfikacji.

Aby zabezpieczyć swoje wartościowe minie, w tym celu należy umówić się z policjantem odpowiedzialnym za znakowanie lub ze swoim dzielnicowym.

Wałeckich policjantów najczęściej celem znakowania mienia odwiedzają rowerzyści. Tak było i wczoraj. Oprócz znakowania właściciel otrzymuje certyfikat i element odblaskowy. Na najmłodszych miłośników jednośladów zawsze czeka miła niespodzianka.

Oznakowane przedmioty trafiają do specjalnej bazy danych. Pamiętajmy jednak, że znakowanie nie chroni przed kradzieżą! Pozostawiony bez opieki rower należy zawsze zabezpieczać przy pomocy np. stalowej linki, bo okazja czyni złodzieja. Co ważne zbliżają się wakacje i związane z nimi wyjazdy.

W przypadku kradzieży pomocna jest sporządzona wcześniej lista posiadanych urządzeń: ich marka, typ, cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, odtwarzacz DVD, aparat fotograficzny, rower itp.)

Te, które nie mają numerów, możemy oznaczyć inicjałami lub numerem telefonu. Co pada łupem włamywaczy?Gotówka, przedmioty wartościowe i łatwe do zbycia –biżuteria, zegarki, elektronika (laptopy, tablety, telefony komórkowe, sprzęt fotograficzny).

https://zachodniopomorska.policja.gov.pl/

Exit mobile version