ŻYCZENIA TANCERZY OPERY NA ZAMKU W SZCZECINIE NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA I BEZPŁATNY SPEKTAKL BALETOWY.
Jutro Międzynarodowy Dzień Tańca i prezent od Opery na Zamku w Szczecinie – bezpłatny spektakl w serwisie YouTube „Ngoma – tańczący słoń” autorstwa Karola Urbańskiego, dostępny aż do 2 maja.
Serdecznie zapraszamy!
Taniec urodził się wraz z człowiekiem. Ciało i ruch bowiem to jedność. Ciało wyraża wszelkie emocje często dobitniej niż słowa: miłość, gniew, radość czy rozpacz.
Nie kłamie. Jego język jest ponadczasowy i uniwersalny, nie da mu się zaprzeczyć, jak słowom, często podszytym niedobrą dwuznacznością, pięknym na zewnątrz, a plugawym w intencji.
W każdej kulturze taniec towarzyszy wszelakim obrzędom i rytuałom. Jest nieskalany, dobitny. Mówi do nas obrazem. Jest cudowną, sugestywną ludzką kreacją.
Tancerze Opery na Zamku życzą swoim koleżankom i kolegom, choreografom i miłośnikom tańca, by zawsze mogli żyć w tej czystej, pięknej rzeczywistości, fuzji ciała i ruchu. By zawsze mogli swojej ekspresji nadawać sensu… Bo ciało mówi: tańcz!
Piotr Nowak (inspektor baletu Opery na Zamku w Szczecinie):
Taniec był dla mnie zawsze środkiem, dzięki któremu mogłem przekazywać osobom na widowni uniwersalne wartości w sensie aksjologicznym. Czuję, że żyję, w momencie, gdy tańczę rolę w spektaklu bogatym w treści i przesłanie, których zadaniem jest chwycić widza za serce, dotrzeć do jego wrażliwości i wstrząsnąć strefą komfortu po to, aby wycisnąć z niego ostatnią kroplę emocji… Drodzy widzowie, życzę Wam, abyście oglądając wartościowy spektakl doznawali każdorazowo prawdziwych emocji, pogłębiających Waszą wrażliwość i empatię. A Wam, drodzy choreografowie, abyście nigdy nie wątpili, że to treść i przesłanie odróżnia sztukę od sprawnego technicznie, jednak relatywnie pustego widowiska. Do zobaczenia w Operze na Zamku!
Stéphanie Nabet:
W tym roku święto tańca ma szczególną wymowę, ponieważ przechodzimy przez niewyobrażalną tragedię w czasie epidemii Covid-19. I w tym trudnym okresie bardziej niż kiedykolwiek musimy tańczyć, tańczyć, aby przypomnieć światu, że ludzkość wciąż istnieje. Determinacja i empatia muszą dominować w wirtualnym na obecną chwilę świecie sztuki. To taniec pokonuje smutek, surową rzeczywistość, która zwłaszcza podczas epidemii boli żyjących w obliczu śmierci, odrzucenia czy ubóstwa. Taniec musi być bardziej niż kiedykolwiek silnym sygnałem: to wolność, a dzięki wolności, którą w nim znajdujemy, możemy uwolnić się od wielu pułapek, które napotykają nas w różnych zakątkach życia. Tańcząc, kołysząc się w przestrzeni stajemy się siłą ruch, która dociera do naszych serc, dotyka dusz i przynosi uzdrowienie, którego tak bardzo teraz potrzebujemy! Teraz właśnie potrzebujemy tańczyć i każdy z nas może stworzyć swój własny niezwyciężony i niepodzielny taniec! Życzę wszystkim tancerzom, choreografom, pedagogom, uczniom szkół baletowych i wszystkim, którzy kochają sztukę, abyśmy za rok mogli świętować Międzynarodowy Dzień Tańca na scenach naszych teatrów!
Ksenia Naumets:
Tańczenie to dla mnie niesamowita przyjemność. Więc tańczcie w każdej możliwej chwili, wtedy życie będzie na pewno przyjemniejsze! Wszystkim, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu, gdy słyszą muzykę, życzę wszystkiego pięknego z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca! Taniec to zaszyfrowany język ruchu, to szybkość i wichry emocji. W tym roku niech na tancerzy czekają tylko przyjemne chwile. Szybkiego powrotu na scenę, pełnej widowni, a każdy wykonywany taniec stanie się Waszą wewnętrzną symfonią, zachwycając otaczających Cię ludzi!
Patryk Kowalski:
Taniec w czasie pandemii… cóż to mówić. Czysta przyjemność! Możliwość oderwania się od codziennych zmartwień, konfliktów i niepewnego jutra, rozkoszowanie się tą czystą formą ekspresji i poddanie się emocjom przy przepięknych choreografiach połączonych z bezcenną muzyką. W świecie opanowanym przez pandemię, możliwość tańczenia dla widzów na żywo jest oczywiście niemożliwa, lecz wszystkie transmisje online pozwalają nam połączyć się ponownie. Nie ma nic piękniejszego od przepełnionych pasją i energią tancerzy przekazujących te uczucia widzom, inspirując ich i dając im nadzieję, że już niedługo te trudne czasy dobiegną końca. Dlatego też z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim tancerzom, pedagogom, kierownikom, choreografom, jak również osobom czerpiącym radość i inspirację z oglądania tańca, wytrwałości, spełnienia, ciągłego samodoskonalenia, lecz przede wszystkim mnóstwa radości, dumy i przyjemności z możliwości tańczenia. Czasami gorzej, czasami lepiej, lecz bezustannie ciesząc się z każdej przetańczonej chwili.
Aleksandra Januszak:
Drugi rok z rzędu przyszło nam obchodzić Międzynarodowy Dzień Tańca ze związanymi skrzydłami, kiedy nie dane nam oddychać tlenem scenicznej przestrzeni, wprawiać w ruch ciała utkane z wrażliwości. Dlatego też tancerzom, choreografom i miłośnikom tańca życz, byśmy znów bez przeszkód i ograniczeń mogli cieszyć się wolnością i światłami sceny. Niech szybko wróci możliwość dawania sztuki, byśmy poczuli obecność setek wytęsknionych par oczu podziwiających taniec. Niech ten niesprzyjający czas ucieknie w dal, abyśmy znów pracując mogli godnie żyć.
Olga Kuzmina-Pietkiewicz:
Moim życzeniem z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca jest jak najwięcej… tańca właśnie! Taniec, czy to forma tańca użytkowego czy zawodowa jest życiem, żywiołem. Taniec leczy, taniec daje dużo energii naszej psychice. Tańczmy! Życzę, żebyśmy wytrwali ciężkie czasy pandemii i nie poddawając się tańczyli tak zawodowo, jak i dla duszy!
Fot. M. Grotowski©Opera na Zamku
Działalność Opery na Zamku w Szczecinie jest współfinansowana przy Wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzeczniczka prasowa Opery na Zamku