Tu Świnoujście

TRWA SEZON ROWEROWY

Komenda Miejska Policji w ŚwinoujściuTRWA SEZON ROWEROWY.

Wiosna w pełni, zatem warto pomyśleć o swoim jednośladzie i przygotować go do jazdy w nowym sezonie.

Aby rowerowe przejażdżki były przyjemne i bezpieczne musimy pamiętać o elementarnych zasadach.

Kiedy za oknem świeci słońce, a na zewnątrz zaczyna tętnić życie, to aż chce się wyciągnąć rower i wyruszyć nim na drogę.

Jednak zanim pojedziemy jednośladem w trasę warto przeprowadzić mały przegląd i sprawdzić, czy po zimowym „leżakowaniu” nasz sprzęt nadaje się od razu do użytku.

Sprawny rower to przyjemność z jazdy. Jeśli dobrze go przygotujemy, to możemy uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie użytkowania.

W 2020 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego rowerzyści uczestniczyli w 111 wypadkach drogowych(12% ogółu ), w których zginęło 6 rowerzystów,  a 98 zostało rannych.

W porównaniu do roku 2019 nastąpił spadek liczby wypadków z udziałem rowerzystów o 42 , spadek liczby zabitych o 2, spadek liczby osób rannych o 39.

Na początek umyj rower z kurzu, wyczyść łańcuch i sprawdź czy nie wymaga on smarowania. Przetestuj działanie oświetlenia.

Obejrzyj opony, sprawdź, czy nie są zużyte, popękane, czy nie trzeba wyregulować w nich ciśnienia. Kiedy rower technicznie mamy już przygotowany warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

Rower powinien być wyposażony:

Dodatkowo dopuszcza się:

Myśląc o bezpieczeństwie podczas jazdy, warto zwrócić też uwagę na dodatkowe wyposażenie roweru, tj. kask oraz kamizelkę odblaskową. Poruszając się po drodze nie zapominajmy o obowiązujących przepisach (ustawa Prawo o ruchu drogowym).

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić). Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi TYLKO pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (nie dotyczy to strefy zamieszkania).

Kierującemu rowerem zabrania się:

– jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

– jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

– czepiania się pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

– opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h, wynosi co najmniej 2m I brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dla własnego bezpieczeństwa, stosuj się do poniższych zasad:

Czas ruszyć w drogę, jedź bezpiecznie !!!

WRD KWP w Szczecinie

Exit mobile version