Site icon Tu Świnoujście

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. To już pewne!

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. To już pewne!

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyZachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. To już pewne!

Osiem nowych laboratoriów wyposażonych w 18 nowoczesnych aparatur i 67 elementów infrastruktury badawczej. Profesor Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdecydował o powołaniu innowacyjnego na Pomorzu Zachodnim miejsca, które znajdzie się w strukturze organizacyjnej Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Koszt całego przedsięwzięcia to 61,5 mln zł.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. To już pewne!

Dzięki bogatej infrastrukturze Centrum, rozlokowanej w budynkach Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii i Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, naukowcy oraz podmioty zewnętrzne prowadzące działalność B+R+I (badania, rozwój, innowacje) otrzymają dostęp do nowoczesnej aparatury oraz specjalistycznej wiedzy naukowej – tłumaczy prof. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania wyposażone będzie w najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą, oferującą otwarty dostęp to technik mikroskopowych, spektroskopowych i analitycznych w zakresie badań naukowych i prac B+R+I związanych z dziedziną nauk inżynieryjno-technicznych, a zwłaszcza inżynierii materiałowej oraz inżynierii chemicznej.

Strategia Centrum bazuje na tzw. „trójkącie wiedzy”, który uwypukla potrzebę zintegrowanego podejścia do badań, innowacji i nauczania.

Jego celem jest wsparcie rozwoju otoczenia społeczno-gospodarczego oraz transfer technologii – tłumaczy prof. Rafał Rakoczy.

Instytucja Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej funkcjonuje w przestrzeni polskiej nauki od 12 lat.  Jest dokumentem, który ma za zadanie przedstawić faktyczny potencjał polskiej nauki, podkreślić możliwości i wartości poszczególnych dziedzin, a także wytypować najlepsze i najbardziej wartościowe przedsięwzięcia naukowe oparte na innowacyjnej aparaturze.

W ramach konceptu zostanie zakupiony m.in. najbardziej zaawansowany mikroskop na świecie, który kosztuje prawie 20 mln zł. Bez wahania można powiedzieć, że będzie to najlepszy mikroskop w kraju.

Patrząc na projekty, które realizujemy, to przez kilka kolejnych lat na żadnej polskiej uczelni nie będzie takiego sprzętu – mówi prof. Rafał Rakoczy.

Spectra 300 S/TEM posiada najlepszą zdolność rozdzielczą do obrazowania morfologii i struktury nowoczesnych materiałów opracowywanych przez naukowców ZUT oraz mających potencjał do magazynowania oraz generowania energii.

Oprócz mikroskopu planowane jest zakupienie siedemnastu innych urządzeń za ponad dwadzieścia dwa miliony złotych – dodaje.

Do zadań Centrum należeć będzie między innymi: wsparcie naukowe projektów badawczych, badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, współpraca z przedsiębiorcami realizującymi projekty lub ubiegającymi się o dofinansowanie na realizację projektów ze środków zewnętrznych, komercjalizacja i internacjonalizacja projektów, usług i produktów.

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania będzie również wsparciem naukowym dla podmiotów zewnętrznych poprzez świadczone usługi badawczo-laboratoryjne, realizację badań kontraktowych dla przedsiębiorstw i dla sfery publicznej, konsultacje, ekspertyzy, wymianę wiedzy pomiędzy podmiotami.

Wymienione usługi będą specjalnie dostosowane do potrzeb firm i instytucji sektora publicznego i prywatnego – tłumaczy prof. Rafał Rakoczy.

Nabór wniosków o wpisanie na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej został ogłoszony w czerwcu 2019 r. Do resortu nauki wpłynęło wówczas 146 konceptów spełniających wymogi formalne.

Każdy z nich został poddany ocenie merytorycznej. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano 70 najlepszych infrastruktur badawczych.

Tylko piętnaście projektów uzyskało dofinansowanie i zostało oficjalnie wpisanych na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej.

Oprócz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dofinansowanie otrzymały między innymi: Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Lubelska.

Projekt wybrany do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Działanie 4.2 „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki”. Nr Umowy: POIR.04.02.00-00-D0018/20-00.

Fot. TAMA Studio

Mateusz Lipka Rzecznik prasowy
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej. To już pewne!

Exit mobile version