Świnoujście. Wszystko, co powinniście wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.
Najbliższy spis powszechny będzie przeprowadzony od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS.
Obowiązkiem spisowym będą objęte:
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.
O obowiązku spisowym
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego.
Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych o respondencie, zamieszczonych w formularzu spisowym.
Samospis internetowy będzie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. – obowiązkowo metodą samospisu internetowego CAWI.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet (ze względu na stan zdrowia lub inny uzasadniony interes tej osoby, np. wypadki losowe), dane będą zbierane przez rachmistrzów spisowych metodami:
- wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego – metodą CATI,
- wywiadu bezpośredniego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu – metodą CAPI.
Obydwie metody polegają na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywane są w formularzu spisowym.
Na terenie Miasta Świnoujście realizację narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r. wykonywać będzie 17 rachmistrzów spisowych. Rachmistrz spisowy będzie wykonywać czynności w ramach prac spisowych na podstawie umowy zlecenia zawartej z Dyrektorem Urzędu Statystycznego w Szczecinie.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.
Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Jakie dane będą zbierane w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021
Zakres informacyjny spisów określają wymagania międzynarodowe (patrz: Rozporządzenie UE nr 763/2008 w sprawie przeprowadzenia spisów ludności i mieszkań) oraz krajowe akty prawne i strategie.
Potrzeby krajowe różnych grup użytkowników danych zostały również zbadane przez Główny Urząd Statystyczny podczas konsultacji społecznych spisu.
W ramach narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zostaną zebrane następujące dane:
- Charakterystyka demograficzna osób.
- Aktywność ekonomiczna osób.
- Poziom wykształcenia.
- Niepełnosprawność.
- Migracje wewnętrzne i zagraniczne.
- Charakterystyka etniczno-kulturowa.
- Gospodarstwa domowe i rodziny.
- Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).
- W spisach powszechnych nie ma pytań o zarobki i dochody.
Dane osobowe zebrane w spisie powszechnym są bezpieczne i podlegają tajemnicy statystycznej. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
Wszystkie najważniejsze informacje o NSP 2021 zamieszczone są na stronie https://spis.gov.pl/