Site icon Tu Świnoujście

Szczecin. Izba Administracji Skarbowej i ZUT będą współpracować. Podpisano w tej sprawie list intencyjny

Szczecin. Izba Administracji Skarbowej i ZUT będą współpracować. Podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznySzczecin. Izba Administracji Skarbowej i ZUT będą współpracować. Podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie zamierzają prowadzić współpracę partnerską w zakresie strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG.

Współpraca ułatwi im opracowanie systemu jakościowej i ilościowej analizy składu gatunkowego produktów rybnych metodami spektroskopowymi oraz genetyki molekularnej, spełniającymi wymogi prawa Unii Europejskiej.

Szczecin. Izba Administracji Skarbowej i ZUT będą współpracować. Podpisano w tej sprawie list intencyjny.

List intencyjny w sprawie współpracy naukowo-przemysłowej podpisano w piątek, 19 marca 2021 roku. Sygnowali go ze strony uczelni: prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz ze strony Izby Administracji Skarbowej: Jarosław Grzelak, dyrektor IAS w Szczecinie.

Na przestrzeni ostatnich lat współpracowaliśmy już z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie w ramach realizacji innych projektów badawczych w zakresie weryfikacji tożsamości produktów rybnych.

Szczecin. Izba Administracji Skarbowej i ZUT będą współpracować. Podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Zdobyte w trakcie ich trwania doświadczenia, jednoznacznie wskazują na profesjonalizm oraz wysoki poziom kwalifikacji naukowców ZUT – powiedział Jarosław Grzelak, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. W dokumencie zostały określone zasady wzajemnej współpracy.

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie zobowiązuje się do przekazania uczelni danych w zakresie analizy rynku ryb i owoców morza oraz produktów przetworzonych, z uwzględnieniem przepisów prawa w zakresie udostępniania danych osobowych oraz ochrony tajemnicy celnej i skarbowej.

Naszym celem jest opracowanie bazy danych opartej o wyniki badań molekularnych oraz spektrometrycznych, dzięki której możliwa będzie szybka weryfikacja tożsamości przetworzonych produktów rybołówstwa, co w przyszłości ograniczy liczbę przypadków nieuczciwych praktyk związanych z zafałszowaniami żywności – mówi prof. Jolanta Kiełpińska, z Katedry Bioinżynierii Środowiska Wodnego i Akwakultury ZUT.

Określenie zasad współpracy z instytucją, która zajmuje się nie tylko kontrolą zafałszowań deklaracji celnych, ale również jest ukierunkowana na wykrywanie przemytu gatunków objętych ochroną prawną (CITES),  daje możliwość przejścia od badań naukowych do utylitarnego wykorzystania narzędzia szybkiej identyfikacji wybranych gatunków ryb i owoców morza przez służby kontroli RP.

Mateusz Lipka

Rzecznik prasowy ZUT

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT

Exit mobile version