Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. RÓWNIE PIĘKNA JAK NIEBEZPIECZNA. POLICJANTKI ROZMAWIAŁY Z UCZNIAMI O ZIMOWYCH ZAGROŻENIACH

Świnoujście. RÓWNIE PIĘKNA JAK NIEBEZPIECZNA. POLICJANTKI ROZMAWIAŁY Z UCZNIAMI O ZIMOWYCH ZAGROŻENIACH.

Komenda Miejska Policji w ŚwinoujściuŚwinoujście. RÓWNIE PIĘKNA JAK NIEBEZPIECZNA. POLICJANTKI ROZMAWIAŁY Z UCZNIAMI O ZIMOWYCH ZAGROŻENIACH.

Kilkucentymetrowa warstwa śniegu oraz ujemne temperatury nie pozostawiają złudzeń. Prawdziwa, mroźna zima nadeszła i ku uciesze najmłodszych, na razie nie zamierza odpuścić.

Jak jednak spędzać zimowy czas bezpiecznie? Na to pytanie i wiele innych odpowiedziały policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej numer 4.

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne to stąpanie po kruchym lodzie!

Dzieci i młodzież bardzo często zimą wybierają zabawę na lodzie i śniegu. Niestety zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa.

Szczególnie, kiedy grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów, istnieje zagrożenie jego załamania się i utonięcia.

Aby uniknąć wypadków na lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

• w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie

• kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego

• jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec

• jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

• po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.

Zaświeć przykładem!

Policjantki podczas spotkania z uczniami mówiły o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakie powinien zachować pieszy w ruchu drogowym, ale także poruszyły temat widoczności pieszego po zmroku.

Warto przypomnieć, że pieszy po zmroku, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, bez elementów odblaskowych, widoczny jest dla kierującego zaledwie z około 20 metrów.

W analogicznych warunkach osoba wyposażona w elementy odblaskowe widoczna jest dla kierującego samochodem już ze 150 metrów. To daje kierowcy cenny czas na reakcję oraz może uratować ludzkie życie.

Śnieżny dekalog

Policjantki zachęcały również uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastyczno- filmowym na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog”.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu jest Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, a partnerami są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu oraz Fundacja PZU.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 5 marca 2021 r. pracy konkursowej na rysunek, plakat lub spot filmowy oraz przesłanie jej na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez Opiekuna.

Szczeóły dotyczące konkursu „Śnieżny Dekalog” dostępne są pod adresem: https://policja.pl/pol/bezpieczenstwo-na-stoku/konkurs/28400,Konkurs-plastyczno-filmowy-SNIEZNY-DEKALOG.html

sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Exit mobile version