SENIORKA OSZUKANA METODĄ „NA WNUCZKA” NA PRAWIE 250 TYSIĘCY ZŁOTYCH.
Oszuści posługujący się metodą „na wnuczka” i „na policjanta” są nadal aktywni. Przekonała się o tym 68-letnia mieszkanka powiatu koszalińskiego, która uwierzyła w historię o wypadku członka rodziny.
Chcąc pomóc przekazała oszustowi blisko 250 tysięcy złotych. O tym, że padła ofiarą oszusta zorientowała się po fakcie. Sprawą zajmuje się koszalińska Policja.
Policjanci po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.
Sprawcy tego typu oszustw są bezwzględni, wykorzystują często nieporadność czy krytyczne położenie seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc.
Naciągacze najczęściej zatrzymywani są dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych.
Do takiego zdarzenia doszło w środę, 16 grudnia br. 68-letnia mieszkanka powiatu koszalińskiego odebrała telefon od osoby podającej się za członka rodziny, który poinformował, że spowodował wypadek komunikacyjny i potrzebuje pieniędzy.
Seniorka była przekonana że rozmawia członkiem rodziny który potrącił dziecko i pilnie potrzebuje 400 tysięcy złotych na adwokata, w przeciwnym wypadku trafi do aresztu na trzy miesiące i poniesie karę.
Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł mężczyzna z założonym kapturem na głowę i maseczką na twarzy który odebrał przygotowane oszczędności. Łupem naciągaczy padło prawie 250 tysięcy złotych!
Po raz kolejny przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo nie żądają pieniędzy.
Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem.
Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy na wskazane konta oraz nie przyjeżdżają odebrać pieniędzy– to jest sposób działania oszustów!
Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów.
Policjanci chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom ze starszymi członkami rodziny, mogą przekazać niezbędną wiedzę.
Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowym 112.
https://zachodniopomorska.policja.gov.pl/