Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Zanim będą głosować radni. Zobacz, jakie inwestycje zaplanował prezydent w przyszłym roku

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni. Zobacz, jakie inwestycje zaplanował prezydent w przyszłym roku.

Przebudowa istniejących i budowa nowych dróg na Warszowie – to największa, nie tylko drogowa inwestycja, której rozpoczęcie zaplanowano w 2021 roku.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

W połowie roku gotowy ma być również pierwszy odcinek obwodnicy wschodniej i rozpocznie się budowa drugiego.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

Ruszyć ma także zapowiadana już przez Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza – kompleksowa przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, odcinka od ulicy Krzywej do 11 Listopada. Ale oczywiście nie tylko drogowe inwestycje zapisano w projekcie Budżetu Miasta Świnoujście na 2021 rok.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

Oczywiście, największą inwestycją prowadzoną przez Miasto jest i będzie do jej zakończenia w 2022 roku – budowa tunelu pod Świną. W projekcie na przyszły rok na ten cel zapisano 422,1 mln złotych, ale aż niemal 358 mln będzie pochodziło z unijnego dofinansowania.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

Dokończyć, co zaczęte

Z powodu pandemii i mniejszych z tego powodu wpływów do miasta, w przyszłorocznym budżecie postawiliśmy przede wszystkim na kontynuację i zakończenie już trwających inwestycji – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Chcemy też wykorzystać zdobyte na inwestycje środki unijne. To są naprawdę duże pieniądze, których nie możemy stracić.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

I tak. W połowie roku gotowy ma być Zakład Opieki Długoterminowej przy ulicy Bydgoskiej. Całkowity koszt tej ogromnej inwestycji (wraz z wyposażeniem obiektu) to ponad 40,7 mln złotych. W projekcie przyszłorocznego budżetu na zakończenie ZOD i jego wyposażenie zapisano 16 mln złotych.

Gotowy ma być także pierwszy odcinek nowej obwodnicy wschodniej miasta, od Daszyńskiego/Wybrzeże Władysława IV do ulicy Łużyckiej.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

Jednocześnie, wykonawca ma w najbliższy wtorek rozpocząć budowę drugiego i ostatniego odcinka, czyli od skrzyżowania z ulicą Łużycką do ulicy Karsiborskiej w pobliżu budowy tunelu. Cała obwodnica będzie gotowa za rok. Kwota na jej budowę w projekcie budżetu na 2021 rok to 14,9 mln złotych.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

Kolejne 11,4 mln złotych zapisano w projekcie budżetu na kontynuację kompleksowej przebudowy ulic 1 Maja w Karsiborze. Inwestycja rozpoczęła się pod koniec tego roku, a zakończy w 2022.

Ponad 1,9 mln złotych zaplanowano na dokończenie prac rewitalizacyjnych w Parku Zdrojowym, pomiędzy ulicami Chrobrego i Krzywoustego, łącznie z wyposażeniem w urządzenia placu zabaw dla dzieci oraz zaprojektowaniem i wykonaniem nowej, dodatkowej alejki (przy cisach).

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

Także na tę inwestycję większość pieniędzy, bo ponad 1,5 mln złotych pochodzić będzie nie z dochodów własnych miasta, ale unijnego dofinansowania.

To największe inwestycje, które zakończą się lub będą kontynuowane w 2021 roku.

A co nowego?

Największą nową inwestycją, jak już zostało wspomniane na początku, będzie przebudowa i budowa dróg na Warszowie w ramach zadania „Sprawny i przyjazny środowisku dostęp do infrastruktury portu w Świnoujściu”.

Mówiąc najkrócej – po zakończeniu tej inwestycji nie tylko poprawi się stan wielu dróg, ale odciążona z ruchu wielkich samochodów będzie mieszkalna część Warszowa.

Świnoujście. Zanim będą głosować radni.

O tym, jak wielka drogowa „rewolucja” czeka tę część miasta niech świadczy fakt, że koszt całej inwestycji szacowany jest na 150 mln złotych. Na przyszły rok zaplanowanych jest 42,7 mln złotych, z czego aż 31,5 mln złotych pochodzić będzie ze środków unijnych.

Dużą drogową inwestycją będzie przebudowa ulicy Grunwaldzkiej. Na odcinku od ulicy Krzywej do 11 Listopada wymienione zostaną nie tylko nawierzchnia i chodniki, ale również cała instalacja podziemna (wodno-kanalizacyjna, deszczowa).

Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku, a zabezpieczone na ten cel środki w projekcie budżetu wynoszą niemal 18,4 mln złotych, z czego aż 11,3 mln to dofinansowanie ze środków unijnych.

W Karsiborze ruszy modernizacja przystani rybackiej. W sumie koszt inwestycji to 13,2 mln złotych. W projekcie budżetu na 2021 zaplanowano 12,8 mln, z czego aż 10,4 mln złotych pochodzić będzie z unijnych dotacji.

A poza tym:

– rozpoczęcie budowy węzła przesiadkowego przy ulicy Barlickiego wraz z infrastrukturą (w projekcie budżetu kwota 10,6 mln złotych, z czego prawie 7,3 mln to dofinansowanie ze środków unijnych)

– rewitalizacja powojskowych terenów pod Centrum Usług „Mulnik”, kontynuacja I etapu, przekazanie dalszych terenów pod inwestycję (4,9 mln złotych, dofinansowanie unijne 1,9 mln)

– kontynuacja budowy dróg rowerowych, w przyszłym roku wzdłuż ulicy Jachtowej (3,5 mln złotych, w tym dofinansowanie 2,8 mln) oraz prace projektowej drogi dla rowerów do Międzyzdrojów

– budowa drogi dojazdowej do plaży na Warszowie (3,1 mln złotych w projekcie budżetu)

– przebudowa chodnika i ulicy Gradowej w Przytorze (2,1 mln złotych)

– rozbudowa ulicy Witosa, inwestycja wspólna z Penelopa Silver (1,3 mln złotych)

– utworzenie punktu przystankowego turystyki rowerowej, pieszej i wodnej z funkcją placu festynowego, Ognica (3 mln złotych)

– rozbudowa cmentarza komunalnego, opracowanie dokumentacji projektowej dla Domu Pogrzebowego, budowa kolumbarium w nowej części cmentarza, przebudowa ogrodzenia (733 tys. złotych)

– realizacja dwóch parkingów naziemnych (w projekcie budżetu kwota 3,2 mln złotych).

– termomodernizacja budynków – kontynuacja: przedszkole miejskie nr 9 Warszów, CEZiT, SP nr 1 (budynek A); rozpoczęcie SP nr 1 (budynek B) oraz poradni psychologicznej (ponad 9,1 mln, z czego dofinansowanie prawie 2,9 mln złotych)

– adaptacja pomieszczeń MDK Karsibór na przedszkole (300 tys. złotych w projekcie budżetu) oraz przebudowa wybranych pomieszczeń na gabinet zabiegowy (70 tys. złotych)

– modernizacja wnętrza CEZiT (1,7 mln złotych)

– modernizacja placu zabaw przedszkola miejskiego nr 9 Warszów oraz wymiana ogrodzenia placówki (niemal 1,3 mln złotych)

– modernizacja placu zabaw przedszkola miejskiego nr 10 (300 tys. złotych)

– budowa placu zabaw w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Przytorze (750 tys. złotych)

– budowa zadaszenia trybun, tablicy wyników, nagłośnienia itp. na stadionie przy ulicy Białoruskiej (373 tys. złotych).

– Wymienione zadania, to tylko te największe inwestycje zaplanowane na przyszły rok – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Oprócz tego jest jeszcze wiele innych, chociażby dotyczących modernizacji, remontów wnętrz, sal budynków szkolnych i przedszkolnych. Zadania inwestycyjne prowadzić będą też spółki miejskie, np. ZWiK sp. z o.o. przystąpi do budowy dodatkowego ujęcia wody, Lokum TBS będzie kontynuowała ocieplenie budynku przychodni przy ul. Dąbrowskiego.

Z projektem Budżetu Miasta na 2021 rok zapoznali się już radni, odbyła się także pierwsza dyskusja na jego temat. Na 17 grudnia 2020 zaplanowano sesję, podczas której radni będą głosowali nad przedstawionym im przez prezydenta projektem budżetu.

Tekst i zdjęcia BIK Urząd Miasta Świnoujście

Jarosław Jaz

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście

Exit mobile version