Site icon Tu Świnoujście

Nowa wystawa w Muzeum Narodwym w Szczecinie [on-line]

Nowa wystawa w Muzeum Narodwym w Szczecinie [on-line]: vanitas-ziemnik. Przemysław Cerebież-Tarabicki.

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoNowa wystawa w Muzeum Narodwym w Szczecinie [on-line]: vanitas-ziemnik. Przemysław Cerebież-Tarabicki.

vanitas-ziemnik Przemysław Cerebież-Tarabicki

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej ul. Staromłyńska 1

Wystawa wirtualna dostępna od 7 grudnia 2020

Od stycznia 2021 wystawa dostępna fizycznie w gmachu Muzeum (o ile Instytucja będzie ponownie otwarta)

Wystawa prezentuje kilkanaście obiektów malarskich Przemysława Cerebież-Tarabickiego, stworzonych w ciągu ostatnich miesięcy w ramach autorskiego projektu „Ziemnik”.

Nowa wystawa w Muzeum Narodwym w Szczecinie [on-line]: vanitas-ziemnik. Przemysław Cerebież-Tarabicki.

To seria prac przygotowana z perspektywy artysty dojrzałego, od lat obecnego w pejzażu artystycznym Szczecina, malarza i animatora wielu przedsięwzięć oraz wydarzeń promujących współczesną sztukę.

Prezentowany cykl jest rodzajem autoretrospektywy, pozwalającej uchwycić i utrwalić doświadczenia artystyczne, życiowe i pokoleniowe autora, jego klęski i wzloty, upadki i fascynacje, nadzieje i rozczarowania.

Podobnie jak zielnik jest kolekcją zatrzymanych w czasie, obumarłych, ale zachowanych przed unicestwieniem roślin, tak „Ziemnik” jako projekt artystyczny jest osobistą kolekcją wspomnień o osobach, zdarzeniach i miejscach, przetworzonych z udziałem wypracowanego latami malarskiego języka autora.

I tak jak ziemia w ostatecznym rozrachunku staje się miejscem spoczynku materii żywej, tak „Ziemnik” staje się repozytorium wspomnień i modelem poszukiwania dla nich najbardziej adekwatnej artystycznej formy.

W cyklu „Ziemnik” Tarabicki w sposób właściwy dla wypracowanego przez siebie modelu obrazowania łączy abstrakcyjny język geometrii z malarsko przetworzonymi wizerunkami ciała.

Wanitatywny charakter projektu skoncentrowanego na przemijaniu oraz zawieszeniu ludzkiej egzystencji pomiędzy życiem i śmiercią uniwersalizuje jego osobisty, intymny przekaz.

Przemysław Cerebież-Tarabicki – urodzony w 1954 r. w Szczecinie. W latach 1975‒1979 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) i Politechniki Gdańskiej.

W latach 1979‒1983 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom z malarstwa zdobył w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1983 r.

W latach 2011‒2013 był nauczycielem akademickim w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. W latach 1994‒2012 twórca i kurator galerii sztuki współczesnej Trystero w Szczecinie.

Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce oraz za granicą (m.in. Australia, Dania, Niemcy, Szwecja).

Daniel Źródlewski

Rzecznik Prasowy

Exit mobile version