Site icon Tu Świnoujście

Muzeum Narodowe w Szczecinie. MAMY TO! Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone w Konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Muzeum Narodowe w Szczecinie. MAMY TO! Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone w Konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoMuzeum Narodowe w Szczecinie. MAMY TO! Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone w Konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.

MAMY TO! Gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy laureatem IX edycji prestiżowego konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE (2015-2019) organizowanego przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator”.

Realizacja Roberta Koniecznego i Michała Lisińskiego z Pracowni KWK Promes otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna w Polsce w latach 2015-2019. Wirtualna gala konkursu odbyła się 19 listopada 2020 roku.

Uzasadnienie jury: Jedna z najbardziej symbolicznych, wielowymiarowych i ideowych przestrzeni w Polsce nie tylko po 1989 roku, lecz wręcz po II wojnie światowej.

Wyjątkowość projektu architektonicznego polega na umiejętnym ukształtowaniu budynku, tak by stanowił budowlę  i plac jednocześnie.

Na szczególne docenienie zasługuje stworzenie unikalnej i dającej podstawę do wielu interpretacji struktury, w której umieszczona jest ekspozycja podtrzymująca pamięć o powojennych losach miasta, podczas gdy na powierzchni – dachu muzeum – toczy się dziś zwykłe życie, z jego wszelkimi przejawami.

Odświętne uroczystości, związane m.in. z obchodami krwawych wydarzeń grudniowych 1970 roku, społeczne protesty gromadzące spontanicznie tłumy mieszkańców oraz codzienne aktywności znajdują tu swoje należne miejsce.

Jury docenia zaangażowanie głównego projektanta w wykreowanie wizerunku placu i upublicznienie przekazu, iż przestrzeń publiczna należy do wszystkich bez wyjątku i pozwala na rozmaitość i wielowątkowość współużytkowania.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to ogólnopolski konkurs na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne organizowany przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” od 1995 roku.

Celem konkursu jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą poprzez nagradzanie najlepszych obiektów zrealizowanych w okresie objętym konkursem. IX edycja dotyczy inwestycji zrealizowanych w latach 2015-2019.

Nazwa konkursu jest kwintesencją zarówno jego celu, jak i kryteriów oceny. Tak więc są to kwestie społeczne i jakość życia w architekturze, promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce, pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast.

Konkurs cieszy się wielką popularnością i uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. W 8 dotychczasowych edycjach rywalizowało ponad 3000 realizacji.

Nagrody główne zostały przyznane przez jury w 7 kategoriach: 5 tradycyjnych i 2 ideowych.

W kategoriach tradycyjnych:

– Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej (Zwycięzca: Muzeum Katyńskie w Warszawie)
– Najlepszy Obiekt Komercyjny (Zwycięzca: biurowiec Bałtyk w Poznaniu)
– Najlepszy Budynek Wielorodzinny (Zwycięzca: osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu)
– Najlepszy Budynek Jednorodzinny (Zwycięzca: Dom w Będzinie)
– Najlepsza Przestrzeń Publiczna (Zwycięzca: Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie)

W kategoriach ideowych:

– Najlepszy obiekt projektowany dla klimatu (Zwycięzca: Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach)
– Najlepszy obiekt odpowiedzialny społecznie (Zwycięzca: Dom dla bezdomnych w Jankowicach)

Nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata otrzymało Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku.

Podczas finałowej gali symbolicznie wręczono także pamiątkową tablicę Ulubieńca Polski 2015-2019. Otrzymali ją zwycięzcy internetowego plebiscytu, który tradycyjnie towarzyszył konkursowi ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: współautorom, współinwestorom i wszystkim twórcom idei budowy osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu.

Skład Jury:

DARIUSZ HERMAN: PRZEWODNICZĄCY – współzałożyciel pracowni HS99, od 2016 współprowadzący biuro HMS Architektura, współautor m.in. podziemnej zakrystii koszalińskiej katedry, siedziby „Głosu Pomorza” czy budynku CINiBA w Katowicach: zdobywcy Grand Prix – Nagrody Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w VII edycji Życia w Architekturze

JUSTYNA BIERNACKA – absolwentka WA PW, doktorantka SGH, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu, partner w firmie doradczej MATERIALITY

BOHDAN (BIŚ) LISOWSKI – prezes SARP, absolwent WA PK, członek: SHS, PTI, od 1999 roku zaangażowany w działalność na rzecz SARP, w tym trzy ostatnie edycje Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie

KRZYSZTOF INGARDEN – laureat Honorowej Nagrody SARP 2009, profesor i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor m.in. Centrum Kongresowego ICE i Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie, pawilonu Polski na EXPO 2005 w Aichi czy ambasady RP w Tokio

EWA P. PORĘBSKA – redaktor naczelna „Architektury-murator”, pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (edycja 2013), juror Nagrody dla Przestrzeni Publicznych (od 2010 roku).

Daniel Źródlewski

Rzecznik prasowy

Exit mobile version