Świnoujście. Dezyderat przyjęty przez sejmową komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
W dniu wczorajszym (18.11.2020) w Sejmie RP odbyło się posiedzenie komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poświęcone sytuacji w Morskiej Stoczni Remontowej GRYFIA SA oddziałowi w Świnoujściu.
W wyniku kolejnego spotkania został uchwalony dezyderat do Ministra Infrastruktury.
Wystosowany postulat dotyczy zaprzestania procedury zwolnień grupowych w przedsiębiorstwie oraz zbycia części zakładu, jak również rozważenia propozycji złożonej przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Świnoujście (utworzenia Morskiego Parku Przemysłowego).
Komentarz Przewodniczącego Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Pana Posła Arkadiusza Marchewki po posiedzeniu komisji:
Miała być wielka odbudowa przemysłu stoczniowego, program Batory i nowe promy. Po pięciu latach katastrofalnej działalności zatopiono ministerstwo Gospodarki Morskiej, a teraz rządzący chcą zrobić to samo ze stocznią Gryfia w Świnoujściu.
Do tego wmawiają ludziom, że to ratowanie przedsiębiorstwa. Ratowanie firmy przez jej likwidację jest jak ratowanie życia przez eutanazję. W ostatnich latach stocznia odnotowała wielomilionową stratę.
Mam uzasadnione obawy, że pieniądze ze sprzedaży zakładu w Świnoujściu jedynie zasypią dziurę w finansach stoczni, a budowa potrzebnego stoczni doku skończy się fiaskiem, jak budowa promu.
Zakończenie działalności stoczni w Świnoujściu będzie drastycznym ciosem zarówno dla przemysłu stoczniowego na Pomorzu Zachodnim, jak i dla kilkuset stoczniowców.
Jeżeli jedynym pomysłem na dalsze funkcjonowanie Gryfii jest sprzedaż jej oddziału w Świnoujściu, to znaczy, że rządzący nie mają nic sensownego do zaoferowania.
Elżbieta Jabłońska
Przewodnicząca Rady Miasta Świnoujścia