Site icon Tu Świnoujście

WIEŚCI Z MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE. Sztuka koi! Historia wciąga! Jak ulał na trudne i niespokojne czasy!

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoWIEŚCI Z MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE. Sztuka koi! Historia wciąga! Jak ulał na trudne i niespokojne czasy!

Muzeum Narodowe w Szczecinie nieustannie otwarte. W Muzeum jest bezpiecznie! Sztuka koi, a historia wciąga!

Zwiedzających obowiązuje reżim sanitarny: dezynfekcja dłoni, zasłanianie nosa i ust, dystans społeczny. Obwiązują także specjalne godziny otwarcia – Muzeum jest czynne od czwartku do niedzieli między godziną 12.00 a 18.00. W pozostałe dni nieczynne.

https://cutt.ly/cfV6DxR

Do końca października przedłużona została wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię” eksponowana na placu Solidarności / dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wystawa przypomina wydarzenia Sierpnia ′80 i wyjątkowych szesnastu miesięcy „Solidarności”.

Jej dopełnieniem jest dostępna wyłącznie on-line ekspozycja „Moja Solidarność”, czyli archiwalne dokumenty, zdjęcia, gazety oficjalne i nieoficjalne z lat 80., plakaty, znaczki, przypinki, ulotki, broszury i książki powstałe w tamtym okresie, związane z tematem „Solidarności”, przedmioty życia codziennego z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ze zbiorów i archiwów rodzinnych 30 darczyńców MNS-CDP

https://cutt.ly/cfV6DxR

Do końca października przedłużona została wystawa plenerowa „1980. Jedno plemię” eksponowana na placu Solidarności / dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy.

Wystawa przypomina wydarzenia Sierpnia ′80 i wyjątkowych szesnastu miesięcy „Solidarności”. Jej dopełnieniem jest dostępna wyłącznie on-line ekspozycja „Moja Solidarność”, czyli archiwalne dokumenty, zdjęcia, gazety oficjalne i nieoficjalne z lat 80., plakaty, znaczki, przypinki, ulotki, broszury i książki powstałe w tamtym okresie, związane z tematem „Solidarności”, przedmioty życia codziennego z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ze zbiorów i archiwów rodzinnych 30 darczyńców MNS-CDP (https://przelomy.muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/1174-moja-solidarnosc.html).

https://cutt.ly/cfV6DxR

Wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” z uwagi na technologię wentylacji oraz „dotykowy” multimedialny charakter jest nieczynna do odwołania.

Tylko do najbliższej niedzieli, 8 listopada 2020 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej można oglądać kameralną ekspozycję „PARADOKS. Prace Waldemara Wojciechowskiego”.

Zestaw prac wyselekcjonowanych na wystawę spaja w koncepcyjną całość właściwy Wojciechowskiemu zmysł dostrzegania paradoksów tkwiących w rzeczywistości i jej językowych reprezentacjach.

https://cutt.ly/cfV6DxR

Ujawnia się on w wielu obiektach, obrazach i instalacjach artysty. Uobecnia się zarówno w pracach, które powstały jako rodzaj przewrotnej ilustracji dla tytułów konstruowanych na bazie gry słów i ich wieloznaczności, jak i tych o rodowodzie konceptualnym. Wystawie towarzyszy monografia artysty „Zbrodnia Ikara”, dostępna w sklepach muzealnych.

Do 29 listopada w Muzeum przy Wałach Chrobrego dostępna jest przebojowa ekspozycja „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku”.

https://cutt.ly/cfV6DxR

Przygotowywana we współpracy z Muzeum Narodowym im. M. K. Čiurlionisa w Kownie wystawa sztuki litewskiej pierwszej połowy XX wieku jest pierwszą w Polsce panoramiczną prezentacją zjawisk artystycznych w sztuce litewskiej przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszych dekad ostatniego stulecia, intensywnie rozwijającej się równolegle do polskiego modernizmu i wczesnej awangardy.

Na wystawie można zobaczyć blisko 100 starannie wyselekcjonowanych ze zbiorów kowieńskich dzieł takich artystów, jak Petras Kalpokas, Antanas Žmuidzinavičius, Antanas Samuolis, Adomas Galdikas i Antanas Gudaitis czy Victoras Vizgirda.

https://cutt.ly/cfV6DxR

Nie brakuje także reprezentacji twórczości najsłynniejszego twórcy litewskiego przełomu XIX i XX wieku – uznawanego za narodowego wieszcza litewskiego – Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa.

W przestrzeni „Gabinetu biedermeieru” w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina wciąż można podziwiać nowo zakupiony do kolekcji obraz Augusta Ludwiga Mosta „Wizyta w galerii”.

To już 13 dzieło artysty w zbiorach Muzeum (obok zawierającej 70 prac „Teki Mosta” oraz szkicowników artysty). Obraz przedstawia współczesną malarzowi wizytę w galerii malarstwa.

https://cutt.ly/cfV6DxR

Jest on po części refleksją artysty nad własną profesją i percepcją efektów własnej pracy – dzieł, które tworzone są z myślą o odbiorcach.

Jednak przede wszystkim obraz jest anegdotyczną sceną rodzajową, podpatrzoną przez Mosta być może w monachijskiej Starej Pinakotece, ukazującą nie tylko poczucie humoru artysty, ale także zdradzającą jego zainteresowania kulturą regionalną.

Także w Ratuszu Staromiejskich ponownie dostępna jest kameralna, lubiana przez widzów wystawa „Szczecin, jakiego już nie ma”.

https://cutt.ly/cfV6DxR

Ekspozycja z nielicznych fragmentów składa przedwojenne miasto, a w zachowanych pamiątkach poszukuje ducha jego mieszkańców z czasów błyskawicznego rozwoju, gdy każdej dziedzinie życia towarzyszył postęp oraz coraz nowsze udogodnienia.

Wciąż można także oglądać zjawiskowe koncerty, które odbyły się w ramach Wirtualnych Dni Muzyki Żydowskiej. Nagranie koncertu „Muzyka Nowej Synagogi” z udziałem słynnego kantora Isidiro Abramowicza dostępny jest pod linkiem: https://tiny.pl/7pc95, natomiast koncert: „Klezmetska tradycja” w wykonaniu kwartetu klarnetowego można obejrzeć tu: https://tiny.pl/7pc9p

Organizator Festiwalu jest Fundacja SPOT.ON ART we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

AKTUALNE WYSTAWY MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE

Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa: NIECZYNNE
czwartek, piątek, sobota, niedziela: 12.00 – 18.00

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE PRZY WAŁACH CHROBREGO
– Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku
Wystawa czasowa czynna do 29.11.2020 https://cutt.ly/IfV6Wk9
– Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów https://cutt.ly/KfV6RSn
– Wystawy afrykańskie nieczynne do odwołania!

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH
– Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku https://cutt.ly/efV6Osm
– Stare srebra. Piękno zaklęte w przedmiocie https://cutt.ly/JfV6AUV
– Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci https://cutt.ly/cfV6DxR
– Lapidarium na dziedzińcu (Bernhard Bleeker „Mojżesz” oraz Johann Gottfried Schadow „Fryderyk II Wielki”)

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – MUZEUM HISTORII SZCZECINA
– Najstarsze karty z dziejów Szczecina https://cutt.ly/BfV6LWK
– Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich https://cutt.ly/BfV6Xct
– Szczecin, jakiego już nie ma https://cutt.ly/CfBqjS5
– Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku https://cutt.ly/XfV6CHb
– Gabinet biedermeieru https://cutt.ly/4fV6V7z
– Eugen Dekkert. Muzealne atelier https://cutt.ly/ufV6NfK
– Plac przed Ratuszem: „Wielki łuk” (rzeźba urodzonego w Szczecinie Bernharda Heiligera)

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY
– 1980. Jedno plemię. Wystawa plenerowa na placu Solidarności https://cutt.ly/XfV68bv
– Moja Solidarność (wystawa dostępna wyłącznie on-line: https://cutt.ly/bfBqEUe)
– wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” jest niedostępna dla zwiedzających do odwołania
– wirtualne zwiedzanie wystawy stałej MNS-CDP (360 VR): www.pomorzezachodnie360.wzp.pl

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE – WYSTAWA ZACHODNIOPOMORSKICH KOLEI DOJAZDOWYCH , GRYFICE, UL. BŁONIE 2
– wystawa stała – plenerowy skansen https://cutt.ly/XfBqnho
www.kolejki.muzeum.szczecin.pl

OFERTA EDUKACYJNA

Portrety Wielkich Polaków – konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych

Zapraszamy dzieci w wieku 8–14 lat do udziału w konkursie plastycznym „Portrety wielkich Polaków”. Prace zgłoszone na konkurs mają przedstawiać w ciekawy sposób portrety wybitnych Polaków, wykonane dowolną techniką plastyczną.

Mogą być namalowane farbami, narysowane węglem lub ołówkiem, a także wykonane techniką kolażu.

Być może powstaną przedstawienia osób znanych uczniom: królów, żołnierzy, pisarzy, muzyków, filmowców, sportowców, laureatów nagrody Nobla, artystów, wspaniałych i niezapomnianych ludzi nauki i kultury.

Można przygotować także portrety Polaków walczących o odzyskanie niepodległości, tych, którzy mieli pozytywny wpływ na rozwój naszej ojczyzny i w szczególny sposób zapisali się na kartach historii.

Portret powinien przedstawiać człowieka, którego dokonania i historia życia inspirują autora w niezwykły sposób. Wykonaną pracę plastyczną należy dokładnie opisać (koniecznie z informacją, kogo przedstawia portret) i wysłać sfotografowaną na adres e-mailowy wraz z danymi autora portretu oraz podpisanymi załącznikami.

Konkursowe fotografie portretów wielkich Polaków będą publikowane na stronie muzeum w zakładce „Konkursy” w dziale „Edukacja” oraz na Facebooku Muzeum Narodowego w Szczecinie do dnia 30 listopada 2020.

Techniki:

Sposób  wykonania portretu jest dowolny. Prace można stworzyć w technikach:
1. rysunkowych: rysunek kredkami ołówkowymi, cienkopisami, tuszem (czarnym, kolorowym) za pomocą pędzla lub patyka;
2. malarskich: malowanie farbami plakatowymi, akwarelowymi, temperowymi;
3. dekoracyjnych: mozaika – naklejanka z kawałków kolorowego papieru, kolaż, wydzieranka z gazety, wycinanka z papieru, aplikacje z tkanin, włóczek, sznurków itp.

Organizatorzy konkursu stawiają na kreatywność w technikach plastycznych.

Portrety powinny zostać sfotografowane i zapisane w formacie JPG, min.1920 pikseli (szerszy bok).

Wielki finał konkursu i otwarcie galerii online będą mieć miejsce na muzealnym Facebooku oraz stronie muzeum do dnia 30.11.2020.

Więcej informacji oraz regulamin w serwisie internetowym www.muzeum.szczecin.pl

Daniel Źródlewski rzecznik prasowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version