Odnaleźć Orła – pierwsze prace i ustalenia w sprawie wyprawy w poszukiwaniu ORP Orzeł.
23 września, w środę, o godz. 12:30 – zapraszam serdecznie na pokład Nawigatora XXI, który to w przyszłorocznej wyprawie odegra główną rolę, ponieważ to na nim popłyniemy na Morze Północne, w rejon, w którym najprawdopodobniej zatonął legendarny okręt RP.
Gdy przed kilkoma miesiącami przystąpiliśmy do Narodowego Programu Poszukiwania Wraku Polskiego Okrętu Podwodnego ORP Orzeł, wiedzieliśmy, że dołączając do inicjatywy Stowarzyszenia „Wyprawy Wrakowe”, włączamy się w przedsięwzięcie o niezwykłym charakterze, wymagające, pełne niewyjaśnionych okoliczności.
Wykorzystanie nowych metod i najnowszych dostępnych technologii, wraz z doświadczeniem i zaangażowaniem specjalistów może – według pomysłodawców projektu i według nas – dać tym razem rezultat, jakiego oczekuje się już od lat: jest szansa, by odnaleźć owiany legendą wrak ORP Orzeł.
Co oczywiste, przygotowanie wyprawy wymaga wiele pracy, a także sprzyjającego czasu – głównie: pogody. Dlatego biorąc pod uwagę plany przystąpienia do działania latem przyszłego roku – 07-08 2021 – już teraz organizujemy spotkanie robocze uczestników programu.
Podczas spotkania zaplanowaliśmy także czas dla mediów 23 września, w środę o godz. 12:30. Uprzejmie proszę o informację o przybyciu (sms lub mail).
Będziecie mieli okazję porozmawiać zarówno z przedstawicielami AMS – specjalistami hydrografii, załogą i kapitanem statku, jak i przedstawicielami Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe: Peterem Wytrykowskim i Mariuszem Borowiakiem.
Cel spotkania w Akademii to m.in. omówienie wstępnych planów, głównych założeń oraz identyfikacja szczegółowych celów przyszłorocznego przedsięwzięcia, a także przedstawienie stanu wiedzy na temat wraku oraz początkowy harmonogram kolejnych etapów przygotowań do ekspedycji poszukiwawczej.
Weronika Bulicz Rzecznik Prasowy
Akademii Morskiej w Szczecinie