Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Fotogaleria

Świnoujście. 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Fotogaleria.

8.FOWŚwinoujście. 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Fotogaleria.

W czwartek, 17 września, w Świnoujściu obchodzono 81. rocznicę zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach wzięły udział delegacje 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, władz miasta, przedstawicieli służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci.

Uroczyste obchody upamiętniające 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dzień Sybiraka rozpoczęły się o godzinie 11.00 na skwerze Zesłańców Sybiru pod pomnikiem Pamięci Sybiraków u zbiegu ulic Władysława Sikorskiego i Monte Cassino.

Świnoujście. 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Fotogaleria.

W świnoujskich uroczystościach rocznicowych wzięły udział delegacje władz miasta, przedstawicieli służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież i dzieci świnoujskich szkół. Wiązankę kwiatów złożyła również delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Świnoujście. 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Fotogaleria.

17 września 1939 r. Armia Czerwona wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce, łamiąc podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji. Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej o godzinie 3.00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych nocie dyplomatycznej.

Świnoujście. 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Fotogaleria.

Zamieszczono tam nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu polskiego. W konsekwencji ZSRR uznało wszystkie układy zawarte wcześniej z Polską za nieobowiązujące – jako zawarte z nieistniejącym państwem.

Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec ludności polskiej pozostających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych.

W głąb ZSRR wywożono całe zakłady przemysłowe, maszyny i instalacje fabryczne, lokomotywy, wagony, samochody   oraz inwentarz. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki.

Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tysięcy żołnierzy, w tym około  18 tysięcy oficerów. Około 7 tysięcy żołnierzy poległo lub zginęło po wzięciu do niewoli. W walkach zginęło około 3 tysięcy żołnierzy a 10 tysięcy zostało rannych.

https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/

 

Exit mobile version