Świnoujście. Już dwa lata, kiedy rozpoczęły się prace przy budowie tunelu.
Dokładnie dziś, 17 września mijają dwa lata od podpisania umowy na jego budowę pomiędzy Prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem a wykonawcą – konsorcjum firm PORR/ Gülermak.
Budowa stałego połączenia przez dziesiątki lat pozostawała jedynie w sferze marzeń. Doprowadzenie do jej realizacji udało się dopiero obecnym władzom miasta.
– Dzień, w którym podpisywałem umowę z wykonawcą, był jednym, jeśli nie najważniejszym w polskiej historii naszego miasta – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i dodaje z uśmiechem: – Dziś już mało kto pamięta, że poprzedzony latami starań, zabiegań, po prostu ciężkiej pracy mojej i moich współpracowników.
– Podpisanie umowy było dla nas uwieńczeniem tych wszystkich lat. Lat, kiedy wielu nie wierzyło, że Świnoujście wreszcie uda się na stałe połączyć z Polską – dodaje Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. – Ale też początkiem kolejnego etapu w realizacji tej strategicznej inwestycji nie tylko dla Świnoujścia, ale także regionu i kraju.
Podpisanie umowy odbyło się na placu Słowiańskim w obecności mieszkańców, Premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, posłów, przedstawicieli władz wojewódzkich i gości z zagranicy.
Kolejnych kilka miesięcy powstawał projekt, którego finałem było złożenie przez wykonawcę do wojewody zachodniopomorskiego wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy tunelu w Świnoujściu.
To była połowa lipca 2019. Na początku października wojewoda podpisał tę decyzję i od listopada wykonawca rozpoczął pierwsze prace na placu budowy.
Dziś po stronie wyspy Uznam dobiega końca budowa komory startowej, z której wiosną przyszłego roku potężna maszyna TBM (Tunel Borring Machine) rozpocznie drążenie tunelu pod dnem Świny.
– To będzie kluczowy moment dla inwestycji – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Kolejnym będzie, gdy już na wyspie Wolin maszyna wyjdzie spod dna na ląd.
Koszt tej inwestycji to 912,4 mln złotych, z czego 775,6 mln złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent inwestycji). Resztę, inwestor, Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.
BIK Urząd Miasta Świnoujście
Jarosław Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych