Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Próba generalna

MKS Flota

logo Flota małyŚwinoujście. Próba generalna.

Pojutrze próba generalna przed startem III ligi, czyli nie tylko ostatni sprawdzian przed rozpoczęciem nowego sezonu ale też potyczka z drużyną, z którą spotkamy się w lidze.

Mecz rozegrany zostanie w najbliższą sobotę, 25 lipca 2020 o godzinie 12:00. Przeciwnikiem będzie Gwardia Koszalin.

Jest to klub z którym mamy ogromną liczbę kontaktów. Spotykaliśmy się bowiem systematycznie w latach 1981-2004, z kilkoma jednorocznymi przerwami na wypady Gwardii do II bądź Floty do IV ligi.

W 2004 roku nastąpił upadek Gwardii, potem rozwój Floty i po kilku latach również jej upadek. Zatem przez 16 lat kluby te nie grały ze sobą ligowych meczów.

Spotkały się natomiast towarzysko w tym roku, 08 lutego w Koszalinie, a spotkanie to zakończyło się remisem 1-1. Do przerwy prowadzili gwardziści 1-0 po bramce Patryka Laskowskiego, wyrównał w 55 minucie Michał Stasiak.

Natomiast w III lidze kluby te spotkały się po raz ostatni w sezonie 2003/04 i wówczas solidarnie oba mecze wygrali gospodarze po 1-0, a jako ciekawostkę warto przypomnieć, że bramkę dla Floty w tym dwumeczu zdobył Łukasz Cebulski, którego gościliśmy przed tygodniem w Świnoujściu jako trenera Iskry Golczewo.

Drużyna Gwardii przez dziewięć sezonów grała z II lidze, najlepszy okres w jej historii przypada na lata siedemdziesiąte, w których dwukrotnie zajmowała siódmą pozycję, a w sezonie 1975/76, po wyeliminowaniu między innym Pogoni Szczecin, dotarła do ćwierćfinału Pucharu Polski.

Odbudowa klubu zaczęła się od V ligi, do III zawitał on w roku 2010 i od tego czasu nie spada już niżej a sezon 2017/18 spędził nawet w II lidze. Poprzednie rozgrywki na 12. pozycji, z ujemnym bilansem: w 18 meczach 18 punktów i różnica bramek 19-37.

Przez Gwardię przewinęło się wielu znanych w kraju piłkarzy, w tym reprezentantów Polski, jak np. Sebastian Mila, Mirosław Okoński, Mirosław Trzeciak, Grzegorz Lewandowski, Mariusz Niewiadomski, Piotr Rzepka, czy Dariusz Płaczkiewicz.

A zatem w sobotę Gwardia, a tydzień później już liga.