Tu Świnoujście

Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ma nowe laboratorium

Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ma nowe laboratorium.

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyWydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ma nowe laboratorium. Naukowcy zbadają tam to, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości wzbogaciło się o najnowocześniejszą aparaturę, która jest przeznaczona do zobrazowania nieprzewodzących struktur technicznych za pomocą fal elektromagnetycznych. Łączna wartość inwestycji to 1,8 mln złotych.

Spektroskopy terahercowe dzięki połączeniu technik elektronicznych i optycznych, generują bardzo krótkie impulsy pola elektromagnetycznego.

Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ma nowe laboratorium.Impulsy te wysyłane są w kierunku badanego materiału. Po przeniknięciu przez ten materiał lub po odbiciu się od niego rejestrowanyi analizowany jest jego kształt oraz widmo częstotliwościowe – wyjaśnia dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT

Pozwoli to na badanie nowoczesnych struktur (sztucznych, projektowanych i wytwarzanych przez człowieka metamateriałów) oraz przeprowadzanie pomiarów spektroskopowych, czyli wykrywania obecności różnych materiałów w badanej próbce.

Dzięki badaniom w sposób bezprzewodowy, będziemy mogli wykryć niebezpieczne substancje takie jak narkotyki, czy materiały wybuchowe lub mikrouszkodzenia np. na powierzchni skrzydeł samolotów, co w przyszłości może zapobiec katastrofom lotniczym – tłumaczy  dr. hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT.

Obecnie taki sprzęt posiada m.in.: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska.

Laboratorium będzie służyło głównie do przeprowadzenia badań naukowych stosowanych, czyli odpowiadających na zapotrzebowanie dzisiejszego przemysłu  oraz podstawowych w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

W Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości planowana jest również realizacja zadań dydaktycznych w ramach dyplomów inżynierskich, magisterskich oraz prac doktorskich.

Fot. Aurelia Kołodziej

Mateusz Lipka

Rzecznik prasowy ZUT

Exit mobile version