8.FOW. Arsenał pocisków rakietowych wydobyty z jeziora.
Nurkowie Minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reagują na zgłoszenia niewybuchów na terenie całej Polski. Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców w dniach 4-5 czerwca brała udział w operacji usuwania ogromnego arsenału na jeziorze Ciemne niedaleko miejscowości Torzym (woj. Lubuskie).
Było to jedno z największych znalezisk w ostatnich latach na ziemi lubuskiej. Łącznie nurkowie wydobyli z jeziora blisko 1700 sztuk pocisków rakietowych.
Głównie były to porzucone po II wojnie światowej niemieckie pociski kalibru 80 mm oraz kilka sztuk radzieckich rakiet typu Katiusza.
W skoordynowanej akcji podejmowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na jeziorze Ciemnym oprócz specjalistów od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża brały udział łącznie cztery Patrole Saperskie.
Saperzy m.in. z Krosna Odrzańskiego, Bolesławca i Głogowa nieprzerwanie przez kilka dni wywozili wydobyte przez nurków niewybuchy.
Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia lądowych Patroli Saperskich w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych znajdowanych w wodach śródlądowych, rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych.
8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań.
Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.
https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/