Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. Zapytanie poselskie

Świnoujście. Czwartkowa sesja Rady Miasta.

Świnoujście. Zapytanie poselskie.

Zapytanie poselskie jakie skierowali posłowie Sławomir Nitras, Arkadiusz Marchewka oraz Artur Łącki do Ministra Obrony Narodowej w sprawie posterunku na pasie granicznym w obrębie tzw. „Worka”.

Szczecin, dnia 2 czerwca 2020 r.

Sławomir Nitras
Arkadiusz Marchewka
Artur Łącki
Posłowie na Sejm RP

Pan
Mariusz Błaszczak
Minister Obrony Narodowej

Zapytanie

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi przez mieszkańców Świnoujścia zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o interwencję w sprawie posterunku wojska, które zostało wyznaczone na terenie miasta.

W związku z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej żołnierze rozlokowani na posterunkach pilnują granicy polsko – niemieckiej od linii morza do brzegu Zalewu Szczecińskiego.

Jeden z takich posterunków znajduje się w rejonie strzelnicy wojskowej i świnoujskiej stacji uzdatniania wody.

Oznacza to, że wojsko faktycznie wprowadziło kontrolę graniczną na terenie Polski, w odległości ok. 500 metrów od granicy z naszym zachodnim sąsiadem.

Wojskowi zablokowali także przejście w kierunku Stacji uzdatniania wody w Świnoujściu, do którego prowadzi ponad2-kilometrowa urokliwa ścieżka.

Decyzja podjęta przez wojsko spowodowała zabranie ważnych terenów, z których na co dzień korzystali spacerowicze, biegacze, czy rodziny z dziećmi.

Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak tłumaczy, że żołnierze oprócz wykonywania zadań typowo patrolowych i blokujących informują pojawiające się tam osoby, że na tym odcinku nie można przekraczać granicy.

Dodatkowo żołnierze zalecają zmianę kierunku spacerów z uwagi na obowiązującą sytuację i ograniczenia z nią związane, a także przypominają, że każdy, kto przebywa w tym rejonie musi się liczyć z możliwością wylegitymowania pod kątem weryfikacji celu pobytu w pobliżu granicy.

Nie zmienia to jednak faktu, że wyznaczony przez wojsko specjalny posterunek jest zdecydowanie w zbyt dalekiej odległości od faktycznego punktu granicznego i wydaje się zasadnym przeniesienie go o ok. 500 metrów, zwracając tym samym mieszkańcom Świnoujścia tereny, które były dla nich dostępne od czasu wejścia Polski do strefy Schengen.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o pilną interwencję i przeniesienie wskazanego posterunku wojska na faktyczne miejsce do kontroli granicznej oraz o odpowiedź na poniższe pytania:

1. Kto podjął decyzję o wyznaczeniu we wskazanym miejscu posterunku wojska?

2. Co konkretnie było powodem wyznaczenia posterunku w miejscu odległym o ok. 500
metrów od faktycznej granicy pomiędzy Polską a Niemcami i zabraniem dodatkowo terenów
rekreacyjnych leżących na terenie Polski?

3. Do kiedy wojsko zamierza utrzymać wyznaczony posterunek i tym samym blokować dostęp
mieszkańcom Świnoujścia do terenów rekreacyjnych?

Z poważaniem,

Sławomir Nitras
Arkadiusz Marchewka
Artur Łącki

Materiał nadesłał Jan Borowski

Radny Miasta Świnoujścia

zapytanie-ws-punktu-kontrolnego-w-Świnoujściu

Exit mobile version