Świnoujście. Młodym drzewom nie grozi susza. Nowy system ochrony zieleni miejskiej.
Wzrost temperatury i spadek wilgotności gleby to niekorzystna kombinacja warunków dla najmłodszej miejskiej flory.
Świeżo posadzone drzewa mają zredukowany system korzeniowy, i przeżywają trudny czas adaptacji do nowego miejsca, wymagają więc głębokiej irygacji bardziej, niż te rośliny, które już się przyjęły.
Na zdjęciach drzewa podlewane treggatorami.
Zakupiono 400 treggatorów, które można łączyć systemowo. Są to specjalne worki do nawadniania, których ilość można dostosować do obwodu drzewa.
To ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ w przyszłości, kiedy drzewa będą grubsze można je będzie podlewać jednocześnie zwielokrotniając objętość wody. Posłużą miastu przez kilka lat.
Ponadto, zgromadzona w nich woda sączy się wolno przez 10 godzin. W ten sposób podlewanie oszczędza czas, bo wystarcza na około tydzień.
Dziś podlewa się w ten sposób 200 drzew posadzonych w 2019 roku, m.in. przy ulicach: Matejki wraz ze skwerem 11 Listopada/Matejki, ul. Wilków Morskich, ul. Wybrzeże Władysława IV, ul. Grottgera, ul. Ujejskiego, ul. Prusa, ul. Chrobrego, ul. Kołłątaja – Targowisko Miejskie, ul. Grunwaldzka, ul. Kościuszki (droga wewnętrzna do Kauffland), ul. Krzywoustego, ul. Kasprowicza, ul. Słoneczna, ul. Sosnowa.
Powierzchniowe, lekkie podlewanie nie jest wystarczające dla młodego drzewostanu, jednak w obecnej sytuacji nawet wiadro wody wylane pod którekolwiek nasadzenie jest potrzebne.
W wielu miastach mieszkańcy sami podejmują inicjatywę tzw. „adoptowania” miejsc, w których widać oznaki zasychania.
W Świnoujściu też znalazło się kilka takich osób, co pokazuje, że mieszkańcy czują się współodpowiedzialni za przyrodę w oczekiwaniu na większy deszcz.
BIK UM Świnoujście