Site icon Tu Świnoujście

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym rusza kolejna edycja doktoratów wdrożeniowych

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym rusza kolejna edycja doktoratów wdrożeniowych.

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyNa Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym rusza kolejna edycja doktoratów wdrożeniowych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie rozpoczął nabór chętnych osób do programu „Doktorat wdrożeniowy”.

Kształcenie doktorantów będzie prowadzone przez uczelnię we współpracy z firmami.

W ramach programu MNiSW doktoranci przygotują rozprawę doktorską, której wyniki badań zostaną wykorzystane w konkretnym przedsiębiorstwie. Tegoroczny nabór wniosków potrwa do końca maja.

„Doktorat wdrożeniowy” finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program został wprowadzony w 2017 roku.

Wspiera przygotowanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności danej firmy. Przygotowanie rozprawy nie może trwać dłużej niż 4 lata.

Taka forma doktoratu jest szansą dla przedsiębiorców na rozwiązanie technologicznego problemu, z którym firma zmaga się od lat – powiedział prof. Rafał Rakoczy, dyrektor Szkoły Doktorskiej ZUT.

Osoba, która przystąpi do programu będzie pracowała w dwóch miejscach – przedsiębiorstwie i jednostce naukowej. Co miesiąc otrzyma stypendium z MNiSW, które wynosi 3450 złotych.

Nad całością jej kształcenia będzie czuwało dwóch opiekunów merytorycznych. Jeden – z ramienia uczelni, drugi – wskazany przez przedsiębiorstwo.

Zagraniczne ewaluacje efektów doktoratów tego typu udowodniły, że przedsiębiorstwa, które uczestniczyły w programie wykazują wyższą aktywność patentową i szybciej zwiększają zatrudnienie. Takie dane płyną do nas m.in. z Danii – zaznaczył prof. Rafał Rakoczy.

Firmy oprócz tego, że będą miały najlepszych specjalistów pracujących nad innowacyjnymi produktami lub usługami, będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów osobowych związanych z zatrudnieniem doktoranta.

Do programu „Doktorat wdrożeniowy” przystąpiła m.in. firma ESC Global Sp. z o.o., która jest liderem wśród producentów środków chemicznych do kondycjonowania wody w przemysłowych układach kotłowych i chłodniczych.

Udział w tej inicjatywie dał nam możliwość stworzenia warunków do rozwoju współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a gospodarczym.

Program ten jest skuteczną zachętą dla przedsiębiorców do współpracowania i wspierania działalności badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej, ponieważ daje realne korzyści obu stronom, a co za tym idzie wpływa na rozwój polskiej gospodarki – powiedziała Małgorzata Sekuła-Wybańska, członek zarządu ESC Global Sp. z o.o.

Wszelkich informacji dot. kolejnej edycji doktoratów wdrożeniowych udziela prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy. Osoby zainteresowane programem proszone są o kontakt telefoniczny (91 449 43 32) lub e-mailowy (rafal.rakoczy@zut.edu.pl).

Od 2017 roku odbyły się trzy edycje programu. Uczestniczy w nich łącznie ponad 1000 doktorantów oraz ponad 600 przedsiębiorców i innych podmiotów.

Mateusz Lipka

Rzecznik prasowy ZUT

Exit mobile version