Tu Świnoujście

Szczeciński inżynier wydrukował respirator na drukarce 3D. Prototyp zostanie niedługo przetestowany

Szczeciński inżynier wydrukował respirator na drukarce 3D. Prototyp zostanie niedługo przetestowany.

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznySzczeciński inżynier wydrukował respirator na drukarce 3D. Prototyp zostanie niedługo przetestowany.

Dr inż. Marcin Królikowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT opracował prototyp respiratora przy użyciu drukarki 3D. Jest to zmodyfikowany VentilAid, czyli urządzenie krakowskich inżynierów.

To jest „respirator ostatniej szansy”. Urządzenie ma ułatwić wentylowanie płuc powietrzem bez ingerencji człowieka, czyli tak jak w klasycznych respiratorach na zasadzie maseczki i wspomagania oddychania – zaznaczył dr inż. Marcin Królikowski.

Respirator szczecińskiego inżyniera został przeprojektowany od strony obudowy, sterowania i systemu napędzania.

Została natomiast cała koncepcja, którą opracowali Mateusz Janowski i Szymon Chrupczalski z Krakowa.

Dodałem inny kształt obudowy i rączkę do przenoszenia. Mgr inż. Karol Miądlicki opracował system sterowania. Urządzenie będzie zasilane 220V i 12V.

Zależy nam głównie na tym, żeby można było je podłączyć do zapalniczek w pojazdach przeznaczonych do transportu chorych np. w karetce – dodał dr Królikowski.

W przyszłym tygodniu respirator będzie testowany na specjalnej aparaturze w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym.

Jeśli testy wyjdą pozytywnie, to mamy w planach wyprodukowanie serii kilkunastu sztuk w zależności od zgłoszonego zapotrzebowania.

Nie jest to szpitalne urządzenie. Jest to respirator, który powinien jeździć z transportem medycznym na wypadek, gdyby ktoś z transportowanych gorzej się poczuł.

Przyłbice, które drukujemy od samego początku pandemii osiągnęły już pewien poziom nasycenia. Mamy więcej czasu, by dokończyć inne dzieło –  powiedział dr Królikowski.

Mateusz Lipka

Rzecznik prasowy ZUT

Exit mobile version