Tu Świnoujście

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny pokonał Politechnikę Warszawską w konkursie z zakresu budownictwa

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny pokonał Politechnikę Warszawską w konkursie z zakresu budownictwa.

Zachodniopomorski Uniwersytet TechnologicznyZachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny pokonał Politechnikę Warszawską w konkursie z zakresu budownictwa.

Czteroosobowy zespół z Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT znalazł się finale międzynarodowego konkursu „The Trail” organizowanego przez Vinci Construction – największą firmę budowlaną na świecie.

W półfinale ZUT pokonał dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej i zakwalifikował się do ścisłego finału, który odbędzie się 28 maja br. we Francji.

Ze względu epidemię SARS-CoV-2 finał zostanie przeprowadzony zdalnie.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny pokonał Politechnikę Warszawską w konkursie z zakresu budownictwa.

Zespoły studentów uczelni technicznych mogły zgłaszać projekty w jednym z trzech obszarów: budowa przyszłości, zrównoważone budownictwo i miasta nad i pod miastami.

Studenci z WBiA ZUT zaprojektowali hybrydowy Earthship – zmodyfikowaną wersję budynku samowystarczalnego.

W projekcie połączyli techniki budowania i technologie dotychczas wykorzystywane w różnych obszarach budownictwa i inżynierii środowiska.

W swoim projekcie zaproponowali, że całe potrzebne ciepło i energię elektryczną będą produkować sami, wykorzystując do tego innowacyjne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

Użytkowanie budynku związane będzie z powstawaniem ścieków, ale my te ścieki podzieliliśmy sobie na trzy źródła, każde do innych celów.

Z jednych będziemy odzyskiwać ciepło, inne będziemy filtrować i zawracać do domu, a jeszcze inne będą wykorzystywane do podlewania naszego ogródka warzywnego – powiedziała Shilpa Das, studentka z Indii studiująca w Szczecinie.

Projekt studentów ZUT to nietypowy Earthship – samowystarczalna ziemianka zbudowana z opon. Nowoczesna hybrydowa konstrukcja szkieletowa z prefabrykowanymi ścianami zewnętrznymi i wysoko zaawansowanymi rozwiązaniami instalacyjnymi pozwala na sterowanie i zarządzanie całym domem.

To budynek w pełni przyjazny środowisku. Nawiązaniem do podstawowej idei Earthship jest przyjęte założenie, że min. 70 proc. materiałów do budowy budynku będzie pochodziło z surowców recyklingowych.

W wielkim finale zespół z ZUT powalczy z drużynami z całego świata o wyjątkową nagrodę. Zwycięzcy zwiedzą największe budowy świata oraz odbędą praktykę w spółkach Vinci Construction w macierzystym kraju.

Najlepsi studenci będą mieli szansę na zatrudnienie.

projekt studentów

Mateusz Lipka

Rzecznik prasowy ZUT

Exit mobile version