Site icon Tu Świnoujście

Muzeum Narodowe w Szczecinie. #otwartechoćzamknięte. Konkursy dla dzieci i młodzieży przedłużone

Muzeum-Narodowe-w-Szczecinie logoMuzeum Narodowe w Szczecinie. #otwartechoćzamknięte. Konkursy dla dzieci i młodzieży przedłużone.

Terminy nadsyłania prac na trzy konkursy ogłoszone przez Muzeum Narodowe w Szczecinie zostały przedłużone. Konkursowe zadania mogą być przygotowywane bez potrzeby wychodzenia z domu.

W konkursach mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni oraz szkolne klasy.

Zadaniem uczestników konkursu „Malowane kroniki Szczecina” jest przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem.

W kolejnym konkursie – „Ciąg dalszy nastąpił” – zachęcamy uczestników do nakręcenia krótkiego filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza.

Trzecia z propozycji – konkurs „Zatrzymane w czasie” – skierowana jest do uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych, a zadaniem jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą.

Poniżej komunikaty prasowe o konkursach, szczegółowe informacje o konkursach oraz formularze zgłoszeń i regulaminy można odnaleźć także w serwisie internetowym www.muzeum.szczecin.pl

Malowane kroniki Szczecina: https://muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/961-malowane-kroniki-pomorza-konkurs.html

Ciąg dalszy nastąpił: https://muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/975-konkurs-ciag-dalszy-nastapil-glos-pokolenia-z-w-rozmowie-o-pomorzu.html

Zatrzymane w czasie: https://muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/934-zdarzylo-sie-konkurs-mns-cdp-dla-uczniow-szkol-podstawowych.html

Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów

Muzeum Narodowe w Szczecinie. #otwartechoćzamknięte. Konkursy dla dzieci i młodzieży przedłużone.

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac na konkurs zostaje przedłużony do 4 maja 2020.

Dla wyobraźni, zwłaszcza dziecięcej, nie istnieją granice czasu ani przestrzeni. Tym bardziej w muzeum, w którym niemożność bezpośredniego kontaktu z dawnymi faktami i zjawiskami zwiedzający zastępuje kontaktem z pozostałościami po tych wydarzeniach.

Gdy oglądamy przedmioty i odczytujemy z nich treść – to, jak wyglądają, czym są, o czym świadczą – tworzymy własny, tylko częściowo uniwersalny, obraz jakiejś historii.

Dlatego proponujemy sprawdzian dla wyobraźni na podstawie okruchów przeszłości, czyli eksponatów z wystawy „Najstarsze karty z dziejów Szczecina” (więcej o wystawie: https://muzeum.szczecin.pl/wystawy/stale/63-najstarsze-karty-z-dziejow-szczecina.html).

Mamy nadzieję, że zgromadzone na niej przedmioty ożyją w rysunkach dzieci, przedstawiających dawną rzeczywistość.

Zadaniem uczestników konkursu będzie przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem.

W pracach wśród bohaterów lub w scenerii wydarzeń mogą się pojawić artefakty z muzealnej ekspozycji (przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia, elementy stroju itp.).

Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Szczecina do poznawania jego najstarszych dziejów, rozwijanie wyobraźni historycznej oraz kształtowanie umiejętności odczytywania znaczenia artefaktów archeologicznych.

Jury weźmie pod uwagę zgodność treści z wiedzą historyczną oraz technikę, oryginalność i pomysłowość wykonania pracy konkursowej.

Na prace, opatrzone imieniem i nazwiskiem autora oraz numerem telefonu kontaktowego opiekuna, czekamy do 4 MAJA 2020 roku pod adresem:

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin

z dopiskiem: Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się  w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściwoja II 8.

Koordynatorka konkursu: Ewa Kimak
tel. (+48) 91 4315 278
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Zatrzymane w czasie

Muzeum Narodowe w Szczecinie. #otwartechoćzamknięte. Konkursy dla dzieci i młodzieży przedłużone.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo Nauczyciele i Rodzice! Informujemy, że pomimo kwarantanny w dalszym ciągu oczekujemy na zgłoszenia szkół do konkursu wojewódzkiego organizowanego przez MNS–CDP „Zatrzymane w czasie”.

Przypominamy, że zadaniem uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć (od jednego do trzech) w wybranym formacie, przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą w najbliższym otoczeniu uczestnika.

Fotografie mogą być czarno-białe lub kolorowe. Następnie należy stworzyć inspirowaną zdjęciem lub zdjęciami historię w dowolnej formie narracyjnej, łączącą fakty historyczne z fikcją literacką.

Przedstawione wydarzenia powinny być osadzone w realiach przeszłości własnej miejscowości lub regionu zachodniopomorskiego po 1945 roku.

Ze względu na zawieszenie zajęć edukacyjnych w szkołach i placówkach przedłużamy możliwość zgłaszania uczestnictwa do 31 marca 2020 roku.

Pozostałe terminy i zasady konkursu na razie nie ulegają zmianom. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie państwo w regulaminie zamieszczonym na stronach www.muzeum.szczecin.pl  oraz www.przelomy.muzeum.szczecin.pl.

Pod regulaminem są zamieszczone stosowne załączniki do pobrania. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową.

Z przyjemnością informujemy, ze udział w konkursie zadeklarowały następujące szkoły:

– Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie,
– Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dębicach,
– Zespół Szkół Publicznych w Golczewie,
– Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do uczestnictwa w konkursie na najlepszą  pracę literacką, której akcja rozgrywa się w rodzinnej miejscowości ucznia, oraz wykonanie zdjęcia lub kilku zdjęć wybranego miejsca lub obiektu.

Konkurs jest kolejną inicjatywą zespołu pracowników Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w zakresie edukacji historycznej regionu zachodniopomorskiego.

Poprzednie edycje wykazały, że dzięki konkursowi młodzież w aktywny i twórczy sposób uczy się o przeszłości oraz teraźniejszości swojej małej ojczyzny. Konkurs sprzyja rozwijaniu wyobraźni, uczy samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane działania.

Prosimy o zapoznania się z regulaminem i zapraszamy do zgłoszenia szkoły do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu.

Zgłoszenia uczniów do udziału w konkursie należy przesyłać w terminie do 31 marca 2020 roku.

Ciąg dalszy nastąpił

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac na konkurs zostaje przedłużony do 25 maja 2020.

Zapraszamy osoby w wieku od 14 do 19 lat do udziału w konkursie filmowym realizowanym w ramach projektu edukacyjnego poświęconego dwudziestowiecznej historii Szczecina i Pomorza „Pomorskie pasaże historyczne” (https://muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/610-pomorskie-pasaze-historyczne-projekt-edukacyjny-poswiecony-dwudziestowiecznej-historii-szczecina-i-pomorza.html).

Konkurs jest oparty między innymi na narracji cyklu filmów „Rozmowy o Pomorzu” w reżyserii Michała Majerskiego (trailer: https://link.do/EI8em).

Prezentują one obraz Pomorza czasu przemian z połowy XX wieku, utrwalony w świadomości jego niemieckich i polskich mieszkańców. Różnorodne spojrzenia i przeżycia łączy wspólne miejsce – Pomorze, kraina o bogatej i złożonej historii.

Celem konkursu jest kontynuacja rozmowy o losach tej ziemi w XXI wieku. Proponujemy współczesnym mieszkańcom nakręcenie filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza.

Zachęcamy do poszukiwania odpowiedzi na pytania:

− Czy czuję się Pomorzaninem? A jeśli tak, to co to oznacza?

− Czy Pomorze, jako kraina historyczna, funkcjonuje w świadomości zamieszkujących je dziś osób?

Zapraszamy do udziału w konkursie młodych ludzi (w wieku od 14 do 19 lat), dla których Pomorze, dawniej historycznie spójny region, jest prywatną ojczyzną i oznacza ważny element poczucia tożsamości.

Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia oraz podpisanym regulaminem należy składać do dnia 25 MAJA 2020 na adres: 

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-502 Szczecin

Koordynator projektu: Ewa Kimak
tel. 797 705 278 
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Daniel Źródlewski
rzecznik prasowy

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Exit mobile version