Site icon Tu Świnoujście

Kontrola sanitarna na polskiej granicy. AKTUALIZACJA

Morska Straż Graniczna

Morska Straż GranicznaKontrola sanitarna na polskiej granicy. AKTUALIZACJA.

Zgodnie z zapowiedzią kontrola sanitarna jest prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy. Na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej.

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski.

W punktach kontroli sanitarnej na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą kontrolowane są osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami.

Na granicy z Niemcami funkcjonuje 11 punktów kontroli sanitarnej:

w Świnoujściu (w dwóch lokalizacjach), Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Na granicy z Czechami kontrola prowadzona jest w 12 punktach: Zawidów, Jakuszyce, Tłumaczów, Kudowa Słone, Boboszów, Głuchołazy, Trzebina, Pietrowice, Pietraszyn, Nowe Chałupki, Gorzyczki i Cieszyn.

Na granicy ze Słowacją podróżni kontrolowani są w Korbielowie, Zwardoniu, Chyżnem, Jurgowie i Barwinku.

Na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach.

Kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu (dwie lokalizacje), Gdyni i Gdańsku.

W działanie punktów sanitarnych zaangażowane są tam służby medyczno-sanitarne, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Policja, ITD, KAS oraz wojsko.

Podczas kontroli sanitarnej w pierwszej kolejności służby medyczne lub strażacy dokonują pomiaru temperatury.

Po stwierdzeniu, że żadna z osób nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji oraz weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości.

Karta kierowcy pojazdu zawiera dodatkowe dane, m.in. numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu.

Na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów wjeżdżających do naszego kraju.

Kontrolowani są także podróżni w pociągach. Strażacy mierzą temperaturę, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne.

Każdorazowo w przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizują służby medyczno-sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.

W portach lotniczych w dalszym ciągu Straż Graniczna udziela wsparcia służbom zarządzającego oraz inspektorom sanitarnym przy zbieraniu od pasażerów kart lokalizacyjnych, jeśli nie zostały odebrane na pokładzie samolotu, czy w pomiarze temperatury.

Pomagamy również w dystrybucji ulotek informacyjnych. Wsparcie to jest udzielane zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez porty bądź przez inspektorów sanitarnych. Szczegóły ustalane są na szczeblu roboczym.

Źródło: Komenda Główna SG

https://www.morski.strazgraniczna.pl/

Exit mobile version