Tu Świnoujście

Świnoujście. SŁUŻYMY I CHRONIMY! LEPSZE JUTRO ZALEŻY TAKŻE OD CIEBIE!

Świnoujście. SŁUŻYMY I CHRONIMY! LEPSZE JUTRO ZALEŻY TAKŻE OD CIEBIE!

Komenda Miejska Policji w ŚwinoujściuŚwinoujście. SŁUŻYMY I CHRONIMY! LEPSZE JUTRO ZALEŻY TAKŻE OD CIEBIE!

Już niedługo, maturzyści ze świnoujskich szkół staną przed trudnym wyborem zawodu, który będą wykonywać w dorosłym życiu.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, w ramach promocji zawodu policjanta, spotkali się z uczniami klas maturalnych i pokazali, że zawód policjanta, to profesja, w której można realizować swoje pasje, pomagając przy tym i chroniąc tych, którzy tej pomocy potrzebują.

Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi formacji musi spełnić następujące wymagania:

Jeżeli kandydat spełnia wszystkie wymagania, następnym krokiem jest złożenie dokumentów:

Podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego Policji. W podaniu należy wymienić konkretną jednostkę, w której chciałbyś pełnić służbę.

Wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko część A i B), wypełnij dokładnie każdy punkt, zgodnie z instrukcją podaną w kwestionariuszu. Druk kwestionariusza znajdziesz w każdej komendzie oraz na policyjnych stronach internetowych,

Kserokopie dokumentów (nie odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz umiejętności (oryginały przynieś ze sobą do wglądu przez pracownika kadr).

Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie i umiejętności – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej dodatkowo książeczkę wojskową.

Po tych krokach rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z:

Testu wiedzy

Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz 1 punkt.

Pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. Oznacza to, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu – z mniejszą lub większą ilością punktów.

Testu sprawności fizycznej

Przystępując do tego testu kandydat musi mieć dodatkowo przy sobie:

Zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych wydane w terminie nieprzekraczającym 14 dni do dnia przystąpienia do testu sprawnościowego.

Strój i obuwie sportowe.

Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 minuty 41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Badań psychologicznych

Badania te określą Twoje predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Policji. Test psychologiczny przeprowadzany jest metodą MultiSelect i składa się z następujących części: indywidualnego badania w formie testu komputerowego, rozmowy z psychologiem, która dotyczy doświadczeń kandydata, jego postaw, a także predyspozycji do podjęcia służby w Policji oraz z podsumowania wyników badania i rozmowy.

Gdyby okazało się, że uzyskałeś negatywny wynik testu psychologicznego – to do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego możesz przystąpić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia przeprowadzenia tego etapu.

Rozmowy kwalifikacyjnej

Ten etap ma formę rozmowy, ocenianej przez zespół składający się z dwóch do czterech osób. Na ogół w skład komisji wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjant służby prewencyjnej. Jej celem jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby.

Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.

Jeśli rozmowa wypadnie pomyślnie i etap zostanie zaliczony, Ty zostaniesz skierowany na kolejny etap. Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej zachowuje ważność przez rok od dnia jej przeprowadzenia.

Komisji lekarskiej

W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie, których komisja lekarska oceni psychiczną i fizyczną zdolność kandydata do służby w Policji.

Ankiety bezpieczeństwa osobistego

W stosownym czasie zostaniesz również poproszony o wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego.

Złożenie wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych.

Postępowanie ma na celu ustalenie, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony „poświadczeniem bezpieczeństwa”. Nieuzyskanie takiego dostępu skutkuje przerwaniem postępowania.

Po pozytywnym przejściu każdego z kroków, kandydat wysyłany jest na szkolenie podstawowe w Szkole Policji, gdzie przez około 6,5 miesiąca bierze udział w zajęciach z technik i taktyk interwencji, uczy się obsługi zarówno broni krótkiej jak i długiej, przeprowadza pod nadzorem wykładowców czynności procesowe na miejscu zainscenizowanych zdarzeń kryminalnych a także zgłębia zagadnienia związane z prawem.

Po ukończeniu egzaminu końcowego, słuchacz kierowany jest do służby w Policji.

W Policji można realizować swoje pasje, jako funkcjonariusz ruchu drogowego, który odbywa służbę z wykorzystaniem motocykla, Policjant Wydziału Kryminalnego, zajmując się zdarzeniami kryminalnymi, Przewodnik Psa, Funkcjonariusz Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego czy nawet pilot policyjnego śmigłowca.

Policja daje wiele możliwości na realizowanie swoich pasji. Najważniejsze jest jednak to, że robiąc to co kochamy, pomagamy także tym, którzy tej pomocy potrzebują!

st. post. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Exit mobile version