Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. O NADDNIESTRZU NA UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU

Świnoujście. O NADDNIESTRZU NA UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU.

UTW logoŚwinoujście. O NADDNIESTRZU NA UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu zaprasza 25 stycznia do Sali Teatralnej przy ul. Matejki 11 na wykład Piotra Oleksego pt. Naddniestrze – w krainie wiedźm, komunistów i przemytników.

Zaczynamy tradycyjnie o 12.00.

Świnoujście. O NADDNIESTRZU NA UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU.

Naddniestrze to kraina dziwów i kontrastów. Obecnie państwo nieuznawane, a dawniej ostatni bastion Rzeczypospolitej. Sienkiewicz umieszczał tam wiedźmy, strzygi i upiory, obecnie kojarzymy je jako skansen ZSRR i czarną dziurę Europy.

Jak żyje się w państwie, którego nie ma na mapach? Jak wielka polityka wpływa na życie prostych ludzi? Jak to jest być Polakiem w bastionie rosyjskie świata?

Na te pytania odpowie dr Piotr Oleksy autor książki „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Czarne 2018).

Świnoujście. O NADDNIESTRZU NA UNIWERSYTECIE TRZECIEGO WIEKU.

Piotr Oleksy – urodził się w 1986 r. w Pleszewie, lecz wychował i dorastał we wsi Lubin na wyspie Wolin. Jest historykiem i wschodoznawcą, pracuje na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym i Nową Europą Wschodnią.

Od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej obserwując jak tworzą się nowe tożsamości. Stara się łączyć perspektywę miejsce zapomnianych przez Boga i historię ze światem wielkiej polityki. Chyba dlatego szczególnie upodobał sobie okolice historycznej Besarabii.

Jako praktyk kultury działał na wielu płaszczyznach: wydawał płyty muzyczne, tworzył gry edukacyjne i szlaki turystyczne, organizował konferencje, koncerty i festiwale. Cały czas dziwi się światu i próbuje się patrzeć na rzeczywistość oczami drugiego człowieka.

Organizuje i prowadzi spotkania literackie i panele dotyczące polityki, literatury i kultury rejonów wschodnich. W 2019r. zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”, któremu partnerują CK Zamek i Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od kilku lat bada, tłumaczy i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl).

Piotr Oleksy jest autorem brawurowego reportażu „Naddniestrze. Terror tożsamości” (wyd. Czarne 2018), o którym pasjonująco opowiada.

Po wykładzie (ok. 13.30) zapraszamy na Popis Muzyczny z okazji święta Babci i Dziadka w wykonaniu uczniów Studium Instrumentalnego MDK prowadzonego przez specjalistę/instruktora muzyki Barbarę Okoń.

Wstęp wolny!

http://www.mdk.swinoujscie.pl/

Exit mobile version