Świnoujście. UMOWA DAROWIZNY. Prawnicy ze Świnoujście Lipcowie radzą.
Częstą praktyką wśród rodziców jest obdarowywanie dzieci prezentami, nierzadko w postaci nieruchomości na łatwiejszy start w dorosłym życiu.
W takiej sytuacji mamy do czynienia z umową darowizny, czyli z nieodpłatnym świadczeniem na rzecz drugiej strony.
Przedmiotem darowizny może być oczywiście nie tylko nieruchomość, ale również przykładowo rzeczy ruchome lub prawa majątkowe.
Aby umowa darowizny była skuteczna, co do zasady nie będzie konieczna wizyta u notariusza. Oznacza to, że w praktyce może być ona zawarta w dowolnej formie – najczęściej ma to miejsce na piśmie.
Ograniczenie dotyczy jednak przeniesienia własności nieruchomości – w takim przypadku forma aktu notarialnego jest warunkiem bezwzględnym.
Kodeks cywilny przewiduje jednak możliwość odwołania darowizny przez darczyńcę i to także wtedy gdy już została faktycznie wykonana.
W tym celu powinien on złożyć obdarowanemu oświadczenie na piśmie, w którym dokonuje odwołania darowizny. Nie jest jednak to możliwe bez zaistnienia określonych przesłanek.
Darczyńca może bowiem odwołać już wykonaną darowiznę tylko wtedy, gdy popadnie w niedostatek lub obdarowany dopuści się względem niego rażącej niewdzięczności.
Niewdzięczność nie będzie jednak uprawniać do odwołania przysporzenia jeśli darczyńca przebaczy obdarowanemu.
Z powyższego wynika więc, że jeśli darczyńca zdecyduje się już na gest w postaci obdarowania wybranej osoby, to nie może tak po prostu się rozmyślić bez podania przyczyny.
Prawo chroni w tym przypadku obie strony, co wydaje się sensownym i sprawiedliwym rozwiązaniem.
Jeśli darowizna nie została jeszcze wykonana, darczyńca może uwolnić się od tego obowiązku jeśli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ zmianie do tego stopnia, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania lub ciążących na nim obowiązków alimentacyjnych.
Z otrzymaniem darowizny wiążą się jeszcze obowiązki względem urzędu skarbowego. Obdarowany powinien zgłosić fakt otrzymania darowizny fiskusowi w terminie 6 miesięcy od daty powstania obowiązku podatkowego.
Jeśli darowizna została dokonana w ramach tzw. zerowej grupy podatkowej (przykładowo od rodziców na rzecz dziecka), to będzie ona zwolniona od podatku niezależnie od wartości.
Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, należy dokonać zgłoszenia na specjalnym formularzu. W pozostałych przypadkach, jeśli kwota darowizny przekracza kwotę wolną od podatku, która jest różna dla różnych grup podatkowych, obdarowany powinien liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku.
Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.
Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894
Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524
Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec
ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście