Akademia Morska w Szczecinie i Interaktywne Muzeum Baroku – przed nami ciekawa współpraca.
14 listopada podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Henrykowskim Stowarzyszeniem w Siemczynie. Sygnatariuszami porozumienia są wiceprezes Stowarzyszenia i właściciel Pałacu Siemczyno – Bogdan Andziak oraz JM Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS.
W spotkaniu udział wzięli współpracujący ze Stowarzyszeniem – dr inż. Grzegorz Stępień, mgr inż. Kamil Borczyk oraz mgr inż. Roman Hałaburda – współautorzy prac, które powstały dotychczas dla Pałacu w Siemczynie.
Obecnie działa tam powołane przez Stowarzyszenie Interaktywne Muzeum Baroku w Pałacu w Siemczyno.
Muzeum zostało zgłoszone przez Gminę Czaplinek do konkursu Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podczas którego uznano je Najlepszym Produktem Turystycznym Pomorza Zachodniego 2019 roku.
W ostatnich latach z Pałacem współpracowali bowiem nasi geodeci z Koła Naukowego Geodezji i Kartografii „METIRI”.
Obecne porozumienie ma tę współpracę rozszerzyć i nadać jej nowe kierunki. Na jego mocy, będziemy w przyszłości wspólnie aplikować w projektach, polegających na opracowaniu zabytków w 3D oraz w systemach wirtualnej rzeczywistości.
To właśnie nasi studenci oraz naukowcy odbyli już szereg prac w okolicach Czaplinka, a efekt ich działań – skanowania laserowego – posłużył do prac architektonicznych projektu Muzeum.
Przedmiotem zainteresowania młodych naukowców był wówczas kompleks pałacowo-folwarczny. Kompleks to prawie 300-letni pałac barokowy z otaczającym go terenem parkowo-rekreacyjnym.
Podczas prac w Siemczynie, członkowie koła mogli zyskać doświadczenie i sprawności w obsługiwaniu instrumentów, a w efekcie nabyć wiedzę w obszarze szeroko rozumianych zagadnień geodezyjnych.
Weroniki Bulicz
Rzecznik Prasowy