Site icon Tu Świnoujście

Świnoujście. PRZYJĄĆ SPADEK Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA CZY ODRZUCIĆ

Lipcowie logo wizytówka

Paragraf Last logoŚwinoujście. PRZYJĄĆ SPADEK Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA CZY ODRZUCIĆ. Prawnicy ze Świnoujście Lipcowie radzą.

Większość Czytelników z pewnością wie, że od kilku lat brak oświadczenia w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku powoduje, że spadkobierca z mocy prawa nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Taka forma przyjęcia spadku chroni spadkobiercę przed ewentualnymi długami spadkowymi w ten sposób, że jego odpowiedzialność będzie ograniczona do stanu czynnego spadku.

Oznacza to, że dziedzic majątku z pewnością nie zapłaci za długi spadkowe więcej niż otrzyma w spadku. Jedyny minus takiego rozwiązania polega na tym, że na ograniczenie odpowiedzialności można powołać się dopiero w postępowaniu egzekucyjnym.

W związku z tym, spadkodawca musi przejść cały proces sądowy jeśli wierzyciel go zainicjuje i dopiero gdy sprawa trafi do komornika, może wskazać na ograniczenie swojej odpowiedzialności.

Z całą pewnością może być to stresująca sytuacja dla kogoś, kto dziedzicząc po zmarłym będzie musiał zmierzyć się ze sformalizowaną procedurą sądową, by dopiero na ostatnim etapie postępowania faktycznie uwolnić się od wierzycieli.

Jeśli spadkobierca wie, że spadek jest obciążony długami może zdecydować się na jego odrzucenie, tak aby nie narażać się na żadne nieprzyjemności z tym związane.

Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji do dziedziczenia dojdą następne osoby uprawnione według przepisów kodeksu cywilnego.

W praktyce może oznaczać to, że jeśli przykładowo matka odrzuci spadek, kolejnym uprawnionym będzie jej dziecko, które również będzie musiało pamiętać o ewentualnym złożeniu oświadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku.

Jeśli spadkobierca nie ma wiedzy co do składników spadku, a ma podejrzenia, że w jego skład wchodzą długi, może zainicjować postępowanie w sprawie sporządzenia spisu inwentarza.

Spis inwentarza pozwoli ustalić skład spadku i ułatwi podjęcie decyzji o ewentualnym jego przyjęciu bądź odrzuceniu. W tym celu należy wystąpić do sądu, który zleci przeprowadzenie czynności właściwemu komornikowi.

Oczywiście ze sporządzeniem spisu inwentarza wiążą się dodatkowe opłaty, ale ich wysokość nie powinna przewyższać kwoty kilkuset złotych, chyba że w grę będą wchodzić dodatkowe opinie rzeczoznawców na przykład co do wartości nieruchomości.

Osobą uprawnioną do zażądania sporządzenia spisu inwentarza jest ten, kto uprawdopodobni fakt bycia spadkobiercą.

Dla wszystkich nieprzekonanych co do przyjęcia spadku takie rozwiązanie może okazać się bardzo pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Artykuł ma na celu jedynie zasygnalizowanie złożonego problemu dlatego w razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.

Radca Prawny Marta Lipiec – tel.: 693 642 894

Radca Prawny Łukasz Lipiec – tel.: 512 321 524

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Lipiec

ul. Paderewskiego 24b, Świnoujście

kontakt@lipcowie.pl

www.lipcowie.pl

Exit mobile version