A. KURZAK i MIĘDZYNARODOWA GALA OPEROWA – ostatnie dni Festiwalu Moniuszko Inspiration! w Operze na Zamku w Szczecinie.
Jutro, w sobotę 9 listopada o 19.00 w ramach Festiwalu Moniuszko Inspiration! odbędzie się koncert Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego (fortepian). Zainteresowanym wyślę zdjęcia (uprzejmie proszę o kontakt).
W niedzielę 10 listopada – finał: Międzynarodowa Gala Operowa, na którą serdecznie zapraszam fotoreporterów i operatorów kamer. Początek o 18.00.
1. RECITAL
Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje m.in. kompozycje Stanisława Moniuszki i przeniesie nas w świat pieśni „ojca polskiej opery narodowej”, autora „Śpiewników domowych”, zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.
Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.
Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie. Jeszcze podczas studiów w 1999 roku zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery Wrocławskiej.
Marek Ruszczyński ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.
Już jako dziecko wygrywał liczne nagrody krajowe, a w wieku 17 lat otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Andorze.
W wieku lat 19 za swoje osiągnięcia otrzymal nagrodę od Ministerstwa Kultury i Edukacji, a po ukończeniu studiów jako najlepszy z absolwentów północnej Polski od Gdansk and Brussels Rotary Club.
Program koncertu
- Stanisław Moniuszko (1819-1872) Pieśni: Polna różyczka, Prząśniczka
- Robert Schumann (1810-1856) Cykl pieśni Frauenliebe und Leben
- Stanisław Moniuszko (1819-1872) „Ha! Dzieciątko nam umiera” z opery „Halka”
- Antonín Dvořák (1841-1904) „Měsíčku na nebi hlubokém” z opery Rusałka
- „Aria z kurantem” z opery „Straszny dwór”, wersja na fortepian
- Francesco Cilea (1866-1950) „Io son l’umile ancella” z opery „Adriana Lecouvreur”
- Giacomo Puccini (1858-1924) „O mio babbino caro” z opery „Gianni Schicchi”
- Fryderyk Chopin (1810-1849) „Nokturn Es-dur” op. 55 nr 2
- Giuseppe Verdi (1813-1901) „Mercè, dilette amiche” z opery „Nieszpory sycylijskie”
Miejsce: Sala Główna
Czas trwania: ok. 1 godz. 25 min ( w tym jedna przerwa)
Ceny biletów: 50-150 zł
2. MIĘDZYNARODOWA GALA OPEROWA
Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą Państwa w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki.
Artyści zaprezentują zarówno utwory największego polskiego kompozytora operowego, jak i twórców działających w jego czasach, m.in. Meyerbeera, Rossiniego, Smetany i Glinki.
Wśród solistów znajdą się laureaci nagrody Opery na Zamku przyznanej podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie – mezzosopran z Rosji/Izraela Zlata Khershberg oraz brazylijski tenor Matheus Pompeu.
Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran
Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 r. debiutowała rolą Paminy w Czarodziejskim flecie w szczecińskiej Operze na Zamku.
Jako solistka stworzyła tu wiele kreacji scenicznych, np.: partia Violetty (Traviata), Tatiany (Eugeniusz Oniegin), Rozalindy (Zemsta nietoperza), Lisy (Kraina uśmiechu), Marceliny (Fidelio).
Artystka ma w repertuarze trzydzieści pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych. W kręgu jej zainteresowań jest też muzyka oratoryjno-kantatowa i kameralna. Laureatka Bursztynowego Pierścienia.
Zlata Khershberg – mezzosopran
Urodziła się w 1990 roku. Jest uczestniczką Meitar Studio dla młodych artystów w Nowej Operze Izraela; na scenie tego teatru wykonuje m.in. partię Bronki w Pasażerce Weinberga.
Wystąpi także m.in. w ramach Festiwalu Operowego w Heidenheim, gdzie zaśpiewa Hrabinę w Damie pikowej i Marcelinę w Weselu Figara.
Jest laureatką 3. nagrody Konkursu Neue Stimmen (2017), 1. nagrody Programu Letniego IVAI w Izraelu oraz letniej Akademii Mozarteum w ramach Salzburger Festspiele.
Otrzymała także Bucholz Prize Fundacji IVAI. Była stypendystką Buchman-Heyman Foundation i otrzymała stypendium Cohena na Uniwersytecie w Tel Awiwie.
Urodził się w 1987 roku. Ostatnio wystąpił w partii Jontka podczas nagrania Halki z Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego, wydanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina; partię tę wykonywał również z tym zespołem podczas Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie (2018) oraz na inauguracji Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (styczeń 2019).
Śpiewał także m.in. w Petite Messe Solennelle Rossiniego w Walencji, na Festiwalu Musikfest w Bremie, jak również podczas Gali Sylwestrowej w Operze Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą tegorocznego Konkursu im. Adama Didura w Bytomiu.
Urodził się w 1994 roku. Jest studentem Uniwersytetu Kostaryki. Występował m.in. jako Schaunard w Cyganerii (produkcja, Opery narodowej Kostaryki), Antonio w Weselu Figara, Masetto w Don Giovannim i Ben w operze Telefon Menottiego, jak również w Carminach burana Orffa.
Jest zwycięzcą II Central American Singing Contest w San José na Kostaryce (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Ciudad Trujillo” w Peru (2018).
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzecznik prasowy Opery na Zamku