FOLK i S. Moniuszko – Zespół Szczecinianie na Festiwalu Moniuszko Inspiration w Operze na Zamku w Szczecinie.
Jutro, 8 listopada – kolejny dzień Festiwalu Moniuszko Inspiration! w Operze na Zamku. Tym razem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie* z operą „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru”. Początek o 19.00.
Serdecznie zapraszam dziennikarzy, fotoreporterów i operatorów kamer. Przed spektaklem jest możliwość porozmawiania z dyrektorem muzycznym zespołu Krzysztofem Kamińskim, reżyserem Łukaszem Neterem oraz dyrektorem artystycznym zespołu Ewą Ott-Kamińską.
Zainteresowanych rozmową uprzejmie proszę o wcześniejszy kontakt.
Opis:
Spektakl inspirowany twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki, podczas którego widzowie będą mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje tego twórcy, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej.
Pretekstem do powstania spektaklu stały się stare, łacińskie słowa verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru. Wykonawcy w zaskakujący sposób przeniosą widzów w kolorowy świat polskiego tańca, śpiewu i żywej muzyki.
- Reżyseria i choreografia – Łukasz Neter
- Dyrektor artystyczny – Ewa Ott-Kamińska
- Dyrektor muzyczny – Krzysztof Kaminski
Wystąpią:
- Tancerze, wokaliści i muzycy Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie
- Kapela PoPieronie
- Gościnny udział Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą Jerzego Wołosiuka
- *Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie
Z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat, powstał Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, łączący to, co stare – bogactwo polskiej tradycji, i młode – ludzi pełnych pasji i niespotykanej energii, które biją ze scen już 19 lat.
Nie szczędząc trudu i pracy, sięgali do źródeł polskiego folkloru. Stworzyli repertuar przedstawiający tańce i pieśni różnych regionów Polski.
Na przestrzeni blisko dwudziestu lat zespół, skupiający początkowo kilkoro tancerzy, rozrósł się i dziś angażuje w swoją działalność ponad trzystu artystów, podzielonych na różne grupy wiekowe.
Zespół posiada swoją kapelę, która zawsze na żywo wzmacnia przekaz artystyczny koncertów. W repertuarze ma m.in. tance kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie, orawskie, beskidzkie oraz narodowe.
Na stałe współpracuje z wybitnymi choreografami z całej Polski. Bierze udział w koncertach charytatywnych i promujących miasto, województwo i region w kraju i za granicą, za co otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina oraz Reprezentacyjnego Zespołu Pomorza Zachodniego.
W październiku tego roku został wyróżniony także nagrodą Pro Arte przyznana za wybitnego osiągnięcia na rzecz rozwoju kultury Pomorza Zachodniego.
Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzecznik prasowy Opery na Zamku